Wygraj egzemplarze biografii „Słonimski. Heretyk na ambonie” Joanny Kuciel-Frydryszak [ZAKOŃCZONY]
Trwa właśnie Rok Antoniego Słonimskiego. Z tej okazji wspólnie z Wydawnictwem Marginesy przygotowaliśmy dla was konkurs, w którym można zdobyć egzemplarze biografii „Słonimski. Heretyk na ambonie” autorstwa Joanny Kuciel-Frydryszak.
Do rozdania mamy trzy egzemplarze pełnej anegdot opowieści o jednym z najbardziej cenionych polskich pisarzy pióra autorki głośnej książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na poniższe dwa pytania.
Pytania konkursowe brzmią następująco: (1) Jak nazywał się autor, z którym Słonimski stworzył całą serię purnonsensowych tekstów publikowanych co roku jako primaaprilisowy dodatek do dziennika „Kurier Poranny”? (2) Jakie tytuły nosiły dwie powieści science fiction, które napisał Słonimski?
–
Konkurs rozstrzygnięty. Prawidłowe odpowiedzi brzmią: (1) Julian Tuwim, (2) „Torpeda czasu” oraz „Dwa końce świata”.
Egzemplarze książki „Słonimski. Heretyk na ambonie” otrzymują:
Paweł Płocica,
Magdalena Moskal,
Agata Więcek.
Nagrody zostaną wysłane po otrzymaniu kompletu adresów od laureatów.
–
Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Słonimski. Heretyk na ambonie”.
Zakończenie konkursu w niedzielę, 9 marca, o godzinie 23:59.
Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.
Nie zapomnijcie podać nam swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu. Udział w konkursie i przesłanie swoich danych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.
Uwaga! Zgłoszenie konkursowe musi zawierać poniższą formułę:
„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.
Opis: Tadeusz Konwicki, któremu Antoni Słonimski zapisał w spadku telewizor Sony, nie był zdziwiony, gdy podczas pogrzebu trumna z ciałem przyjaciela nie zmieściła się do grobu i trzeba było poszerzać dół. „Był większy, niż przewidywały normy. Ale ja o tym wiedziałem” – stwierdził Konwicki.
Słonimski nie tylko nie zmieścił się w grobie, ale też zawsze wykraczał poza wszelkie próby szufladkowania go i etykietowania, a było tych prób mnóstwo: liberał, pacyfista, antyklerykał, Żyd i mason, wychowawca liberalnej inteligencji, ikona opozycji, guru różowego salonu. Joanna Kuciel-Frydryszak pokazuje, że Słonimski wymykał się tym klasyfikacjom, a jego osobowość fascynowała właśnie dzięki wewnętrznym sprzecznościom.
Nade wszystko był wybitnym poetą, członkiem słynnego poetyckiego ugrupowania Skamander, niedościgłym felietonistą „Wiadomości Literackich”, „Tygodnika Powszechnego” czy „Szpilek”, dramaturgiem i satyrykiem. Również autorytetem dla rodzącej się w PRL-u demokratycznej opozycji, „Polakiem maniakalnym”, jak pisał o sobie.
Zwalczał i wyśmiewał nacjonalizm i ksenofobię, za co płacił wysoką cenę – jak wtedy, gdy w warszawskiej kawiarni młody poeta o narodowych poglądach uderzył Słonimskiego w twarz, czy w 1968 roku, kiedy Władysław Gomułka zaatakował go w swoim słynnym przemówieniu. Nie doczekał końca PRL-u, ale go przeczuwał. Pisał: „Polska to taki dziwny kraj, w którym wszystko jest możliwe, nawet zmiany na lepsze”.
Kategoria: książkowe