Wygraj egzemplarze biografii Larsa von Triera! [ZAKOŃCZONY]

14 sierpnia 2016

biografia-von-triera-konkurs
Wspólnie z wydawnictwem Bukowy Las przygotowaliśmy konkurs, w którym możecie wygrać egzemplarze pierwszej opublikowanej w Polsce biografii Larsa von Triera autorstwa Nilsa Thorsena.

Do wygrania są trzy egzemplarze biografii kontrowersyjnego duńskiego reżysera, który zasłynął takimi filmami, jak „Europa”, „Przełamując fale”, „Tańcząc w ciemnościach” i „Nimfomanka”. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy posiadać profil na Facebooku i za jego pomocą odpowiedzieć na pytanie konkursowe.

Lars von Trier to reżyser, które nie ma w dorobku ani jednej kinowej ekranizacji książki. Wszystkie filmy, które mogliśmy oglądać na dużych ekranach, powstały w oparciu o jego autorskie scenariusze. Pytanie konkursowe brzmi następująco: Którą powieść twoim zdaniem mógłby sfilmować Lars von Trier i dlaczego?

Swoją odpowiedź – tytuł książki oraz uzasadnienie – należy zamieścić poniżej w komentarzach.

Uwaga! Każdy może przesłać tylko jedną odpowiedź. Zanim umieścisz swoją propozycję, zastanów się dobrze i sprawdź, czy ktoś nie opublikował już podobnej.

Trzy najciekawsze zdaniem redakcji odpowiedzi zostaną nagrodzone egzemplarzami książki.

Zakończenie konkursu w niedzielę, 28 sierpnia, o godzinie 23:59.

_

Po burzliwych naradach i wewnątrzredakcyjnym głosowaniu wybraliśmy następujące odpowiedzi:

Ewa Kołakowska: Nick Cave „Gdy oślica ujrzała anioła”. To książka o wynaturzeniu, dość groteskowa, nie pozostawia ani promila szansy innemu reżyserowi niż sam von Trier. Niby mroczna i odrażająca, ale wciągająca i wstrząsająca. A cielesność z narracji Cave’a tylko mistrz Lars potrafiłby udźwignąć. W tle słyszę utwór „Red Right Hand”.

Zbigniew Franciszek Ksawery Leszczynek: Myślę, że Lars von Trier mógłby z czystym sumieniem zekranizować „Córkę Grabarza” Joyce Carol Oates, historię córki żydowskich imigrantów – przed rządami nazistów szanowanych członków społeczności, którzy bez względu na swoje wykształcenie przez obywateli Nowego Świata traktowani są jak ludzie drugiej, a nawet trzeciej kategorii. Rebecca przychodzi na świat na pokładzie statku już po przybiciu do brzegu, jest więc „obca” i dla Amerykanów, i dla rodziny.
Pogarda dla jej bliskich w ciągu kilkunastu lat doprowadzi do tragedii, która wpłynie na jej dalsze życie. Pod wieloma względami „Córka Grabarza” przypomina filmy Larsa von Triera. Podobnie jak reżyser w „Dogville”, Oates ostro wypowiada się przeciw amerykańskiej hipokryzji. To historia pełna przemocy i okrucieństwa, ale poetycka i ukazująca siły drzemiące w człowieku ? mogące zarówno go wyzwolić, jak i zniszczyć; opowieść o tym, jak wiele trzeba poświęcić, by przeżyć, ale także o sile przypadku (czy fatum) wpływającego na ludzkie losy. Podobnie jak nierzadko u von Triera, główna bohaterka musi wyrzec się całkowicie swojej tożsamości lub uczuć (tu dla dobra jedynego syna). To również skarbnica motywów, które Duńczyk eksploruje niemal w każdym filmie (powieść najwięcej ma wspólnego z „Przełamując fale”, „Tańcząc w ciemnościach” i „Melancholią”). Podobnie jak u niego, główne role w prozie Oates pełnią kobiety. Podobnie jak on w swoich dziełach, pisarka wyraża tu swoje uwielbienie dla sztuki, głównie muzyki. I podobnie jak von Trier skupia się na meandrach psychiki bohaterów. Silne związki znaleźć można również w sposobie prowadzenia narracji, tok opowieści wykazuje wspólne mianowniki z obrazami autora „Manderlay”. Książka Oates daje też sporo pretekstów do surrealistycznych czy też mistycznych ujęć, które upodobał sobie von Trier w ostatnich latach. „Córka grabarza” stanowiłaby idealne uzupełnienie twórczości reżysera: podczas gdy siła drzemiąca w jego bohaterkach często prowadzi je do destrukcji, u amerykanskiej pisarki kieruje Rebeccę wielokrotnie na skraj śmierci, ale ostatecznie to córka żydowskiego grabarza zwycięża, odzyskując w ostatnich latach życia własną tożsamość.

Kaja Piasecka: „Finneganów Tren” James’a Joyce’a. Podobno jest to książka „nie do przeczytania”, a ponieważ Lars von Trier specjalizuje się w dziwnych, często niezrozumiałych filmach to mógłby stworzyć na jej podstawie film „nie do obejrzenia”. Albo wręcz przeciwnie – film który da się obejrzeć na podstawie książki, której nie da się przeczytać.

Bardzo zbliżoną do finałowej trójki ilość głosów zdobyła też dwójka innych konkursowiczów. Postanowiliśmy przyznać im nagrody pocieszenia:

Krzysztof Gawryś: Ponieważ Lars von Trier = kontrowersje, więc należy szukać również pisarza, który pasowałby do niego pod tym względem. I tutaj od razu do głowy mi przyszedł Michael Houellebecq i jego powieść „Uległość”. Czy może być coś bardziej kontrowersyjnego niż połączenie pisarza, który uważany jest za islamofoba i któremu wytyka się nawoływanie do nienawiści rasowej, z reżyserem, którego uznano za persona non grata na festiwalu w Cannes, po słowach w których wyrażał zrozumienie dla Adolfa Hitlera? A połączenie to miałoby miejsce w ekranizacji powieści poruszającej jeden z najbardziej gorących tematów ostatnich lat, czyli islamizację Europy. Szczerze mówiąc, to gdyby doszło do takiej ekranizacji, to już przed pierwszym pokazem mielibyśmy zapewne do czynienia z lawiną protestów i kontrowersji. Jednak co by nie mówić o obu tych panach i ich poglądach, to nie można odmówić im niezwykłego talentu i odwagi do poruszania tematów, które inni wolą przemilczeć. Jeśli von Trier zekranizowałby ?Uległość? to mielibyśmy do czynienia z mocnym filmem, o którym jeszcze przez długi czas by dyskutowano. Może teraz ja będę kontrowersyjny, ale bardzo lubię takie połączenia, bo według mnie prawdziwy twórca, to tylko ten, który jest szczery.

Łukasz Wojdakowski: Lars powinien zająć się „Pożądaniem” Elfriede Jelinek, bo kto lepiej zekranizowałby skandalizującą powieść? Zdewaluowane wartości współczesnego świata, upadek rodziny, człowieczeństwa, karykatura konsumpcjonizmu, krytyka agresywnego patriarchatu, dehumanizacja kobiet i patologia władzy – osadzone w pięknym, surowym alpejskim krajobrazie.

Zwycięzcom gratulujemy i prosimy o kontakt na e-mail: booklips@gmail.com celem podania adresu i numeru telefonu do wysyłki nagrody. Zapraszamy do pozostałych konkursów na naszej stronie!
_

Po ogłoszeniu wyników, zwycięzców poprosimy o przesłanie nam swoich adresów, żebyśmy mogli wysłać nagrody.

Udział w konkursie i przesłanie swoich danych osobowych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Uczestnicy konkursu zezwalają portalowi Booklips.pl na nieodpłatne umieszczenie nagrodzonych odpowiedzi we wpisie z konkursem.

Lars-von-Trier-biografia-premiera-2Nils Thorsen „Lars von Trier. Życie, filmy, fobie geniusza”

Opis: Przez niemal rok dziennikarz „Politiken” Nils Thorsen towarzyszył Larsowi von Trierowi, rozmawiał z nim i z najważniejszymi osobami w jego życiu. W wyniku tych rozmów powstała książka, która może zainteresować nie tylko ludzi pasjonujących się filmem, ale każdego, kogo Lars von Trier i jego filmy zaintrygowały czy zirytowały. Także tych, którzy chcieliby poznać bliżej zarówno filmy, jak i ich twórcę. Nikomu nie udało się zbliżyć do niego bardziej niż autorowi tej książki. Wiele z zamieszczonych tu opowieści jest nam znanych, Lars von Trier przedstawiał je publicznie. Cześć z nich jest prawdą, część to mity. Wiele jest wspaniałym połączeniem jednego i drugiego.

Celem książki było zebranie najważniejszych faktów w możliwie prawdziwą opowieść o życiu i twórczości reżysera. Lars von Trier po raz pierwszy zdradza szczegóły swojego życia, opowiada o swoich lękach, swoich filmach i swoich przemyśleniach, podczas gdy jego przyjaciele, koledzy i krytycy przedstawiają własne wersje wydarzeń, opowiadając o człowieku, którego uważa się za jednego z największych europejskich reżyserów filmowych wszech czasów.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: książkowe