Konkurs! Do wygrania egzemplarze „Śmierci w rzece Kura” Włodzimierza Spasowicza [ZAKOŃCZONY]

12 października 2016

smierc-w-rzece-kura-konkurs
12 października nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazała się „Śmierć w rzece Kura i inne zagadki kryminalne” Włodzimierza Spasowicza. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was konkurs.

Do wygrania są trzy egzemplarze książki zbierającej mowy sądowe polskiego prawnika i krytyka literackiego, Włodzimierza Spasowicza (1829-1906), które czyta się jak pasjonujący kryminał odkrywający zagadki carskiej Rosji. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na poniższe pytanie.

Pytanie konkursowe brzmi następująco: W którym roku i z jakiego powodu podręcznik prawa karnego Włodzimierza Spasowicza został objęty zakazem rozpowszechniania?

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Włodzimierz Spasowicz – Śmierć w rzece Kura i inne zagadki kryminalne”.
Zakończenie konkursu w środę, 26 października, o godzinie 23:59.

?
Konkurs rozstrzygnięty. Prawidłowa odpowiedź brzmi: „Podręcznik został objęty zakazem rozpowszechniania w 1864 roku z powodu zawartych w nim bardzo postępowych tez godzących w panujący ustrój (m.in. dotyczących kwestii obrony przestępców politycznych)”.

Egzemplarze książki „Śmierć w rzece Kura i inne zagadki kryminalne” otrzymują:

Arkadiusz Baczewski,
Zofia Szyputa,
Paulina Bujalska.

Nagrody wyślemy pocztą w ciągu ok. 3 tygodni.
?

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

Uwaga! Nie zapomnijcie podać nam swoich danych (imię, nazwisko, adres, numer telefonu) ? będą nam potrzebne do wysłania nagrody i nie zostaną użyte w żadnym innym celu (po zakończeniu konkursu wszelkie dane są kasowane).

Udział w konkursie i przesłanie swoich danych osobowych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

smierc-w-rzece-kura

Włodzimierz Spasowicz „Śmierć w rzece Kura i inne zagadki kryminalne”

Opis: Jako obrońca sądowy w Rosji Włodzimierz Spasowicz (1829?1906) rozwiązywał niewiarygodne zagadki kryminalne. Mowy obrończe trwały po osiem godzin dziennie, a że pasję mówcy łączył on z dociekliwością i wdawał się w nieprawdopodobne szczegóły obyczajowe, w tym również najdrastyczniejsze, czyta się te mowy jak pasjonujący kryminał i reportaż z epoki. „Śmierć w rzece Kura i inne zagadki kryminalne” w księgarniach od 12 października.

Mowy Spasowicza można czytać jak pasjonujący kryminał ? najlepszym przykładem sprawa tajemniczej śmierci Niny Andriejewskiej, śmierci w nurtach rzeki Kura. Można je czytać też jak dokument historyczny i reportaż z epoki: jedna ze spraw dotyczy słynnego procesu nieczajewowców. W pierwszym w carskiej Rosji jawnym procesie politycznym Spasowicz bronił członka tajnej organizacji Zemsta Ludu, założonej przez Siergieja Nieczajewa. Nieczajew i ofiara morderstwa, Iwan Iwanow, stali się pierwowzorami bohaterów powieści Fiodora Dostojewskiego Biesy, Piotra Wierchowieńskiego i Iwana Szatowa. Spasowicz został zresztą sportretowany pod postacią adwokata Fietiukowicza w innej powieści Dostojewskiego, Bracia Karamazow.

Spasowicz był mówcą o ogromnej erudycji, wirtuozem słowa. Jego dopracowane w najdrobniejszych szczegółach mowy zadziwiają celnością sformułowań, bogactwem językowym, głębią myśli i umiejętnym zastosowaniem porównań, są proste i przystępne. Żaden z plejady znakomitych ówczesnych adwokatów nie posługiwał się tak fachowo i wszechstronnie wiedzą naukową jak Spasowicz. Solidna encyklopedyczna wiedza była jego potężnym orężem w pojedynkach procesowych. Pierwsze zdanie wygłaszał zawsze w dużym napięciu. Zaczynał, jąkając się. Z trudem formułował zdania. Jednak już po kilku minutach panował nad audytorium, a jego mowa brzmiała zdecydowanie i przekonująco.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: książkowe