Do wygrania pakiety trzech książek z serii Dzienniki Pandemiczne [ZAKOŃCZONY]

8 lutego 2021

Wspólnie z Instytutem Literatury przygotowaliśmy konkurs, w którym możecie wygrać pakiety książek wydanych w serii Dzienniki Pandemiczne.

Do rozdania mamy pięć pakietów, na które składają się niebagatelne świadectwa różnorodnych przeżyć z niezwykle trudnego czasu I fali pandemii COVID-19. W każdym pakiecie znajdują się po trzy książki: „Pandemia i inne plagi” Jana Polkowskiego, „Świat w grupie ryzyka” Walerego Butewicza, Jacka Adamczyka i Miłosza Tomkowicza oraz „Wiosnę odwołano. Antologia dzienników pandemicznych”. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na dwa poniższe pytania.

Pytania konkursowe brzmią następująco: (1) Kiedy oficjalnie stwierdzono w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem Sars-CoV-2? Podaj datę i nazwę miasta. (2) Czy znasz utwory prozatorskie – powieści lub opowiadania – opisujące jakąś epidemię? Wymień przynajmniej trzy oraz podaj nazwisko autora. 


Konkurs rozstrzygnięty. Prawidłowe odpowiedzi brzmią: (1) Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem Sars-CoV-2 stwierdzono oficjalnie w Polsce 4 marca 2020 w Zielonej Górze (pacjent szpitala pochodził z Cybinki w województwie lubuskim i taką odpowiedź również uwzględnialiśmy). W odpowiedzi na pytanie (2) podawaliście m.in. takie tytuły, jak „Dżuma” Alberta Camusa, „Miasto ślepców” José Saramago, „Epidemia” Robina Cooka, „Bastion” Stephena Kinga, „Stacja Jedenaście” Emily St. John Mandel czy „Dom z niebieskiego szkła” Anny Lubczyk.

Pakiety książek z serii Dzienniki Pandemiczne otrzymują:

Mateusz Gałka,
Urszula Ceremuga,
Piotr Niewczas,
Beata Komandowska,
Karol Cembala.

Nagrody zostaną wysłane w ciągu ok. 1-2 tygodni (w zależności od tego, kiedy otrzymamy komplet adresów od laureatów).

Odpowiedzi przesyłajcie na adres e-mailowy redakcji:  konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Seria Dzienniki Pandemiczne w Instytucie Literatury”.
Zakończenie konkursu w czwartek, 18 lutego, o godzinie 23:59.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

Nie zapomnijcie podać nam swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu. Udział w konkursie i przesłanie swoich danych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Uwaga! Zgłoszenie konkursowe musi zawierać poniższą formułę:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.

Jan Polkowski „Pandemia i inne plagi” | Opis wydawcy: „Pandemia i inne plagi” to dziennik Jana Polkowskiego, dzięki któremu zyskujemy sposobność, by zbliżyć się do poety, dla którego odosobnienie jest konsekwencją nie tylko pandemii koronawirusa, ale – przede wszystkim – życiowej strategii. W dzienniku autora „Portiera” wątki prywatne krzyżują się z politycznymi, a forma luźnych notatek splata się z kunsztownymi wierszami. Jan Polkowski po raz kolejny robi to, do czego czytelników niejako przyzwyczaił – w kontrze do świata pozornych wartości i ulotnych wzruszeń zaskakuje pieczołowitością przemyśleń i hardością humanistycznego ducha.

Walery Butewicz, Jacek Adamczyk, Miłosz Tomkowicz „Świat w grupie ryzyka” | Opis wydawcy: Błyskotliwe, pełne czarnego humoru aforyzmy, erudycyjna, autoanalityczna proza, zaskakujący poemat covidowy – „Świat w grupie ryzyka” zawiera zwycięskie prace konkursu „Dziennik pandemiczny” autorstwa Walerego Butewicza (1983), Jacka Adamczyka (1958) i Miłosza Tomkowicza (2000). Ogłoszony wiosną 2020 roku konkurs miał na celu wyłonić najciekawsze artystyczne świadectwa czasu pierwszej fazy pandemii. Prace docenione przez jury eksploatują formę dziennika na odmienne sposoby, ale łączy je wartość artystyczna, żywiołowy język oraz intelektualna śmiałość reprezentujących trzy różne generacje pisarzy.

„Wiosnę odwołano. Antologia dzienników pandemicznych” | Opis wydawcy: Największy lęk, ale i fascynację, rodzi to, co nieznane – dlatego wiosenny atak epidemii i związane z nim zamknięcie było doświadczeniem tak dojmu­jącym. Na szczęście obostrzenia i zakazy nie obejmowały jednej ważnej dla człowieka czynności – pisania.

Ogłoszony przez Instytut Literatury konkurs na dzienniki pandemicz­ne przyniósł 260 nadesłanych tekstów. W niniejszym tomie prezentowane są fragmenty 24 wyróżnionych przez jury prac. Strategie pisarskie autorów różnią się tak, jak różniły się ich sposoby radzenia sobie z nową sytuacją: od wiwisekcji języka, jakim o epidemii mówimy, przez reportażową ewidencję zdarzeń, po autoterapeutyczne wyznania. Utrata pracy, trudne relacje rodzinne, rozstania i powroty, osobliwości zdalnego nauczania, radość z obecności rybików cukrowych i wyimaginowanych przyjaciół, bzy, który nigdy nie pachniały tak intensywnie, szukanie odpowiedzi w literaturze i zwykłe próby utrzymania się na powierzchni falującej groźnie rzeczywistości – intymne historie i słowne fotografie pisane w bólu, z wściekłością, czasem rezygnacją, ale i z humorem i nadzieją.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: książkowe