Polaków uczestnictwo w kulturze – Raport z badań 1996-2012

scenariusz i rysunki: Janek Koza
Tłumaczenie:
Wydawnictwo: Centrala
Rok wydania: kwiecień 2012
Tytuł oryginału:
Rok wydania oryginału: 2012
Oprawa: miękka
Format: 191×222 mm
Liczba stron: 100
ISBN 978-83-934751-1-7

Kup komiks na stronie wydawcy
Kup komiks w księgarni Selkar
Kup komiks w księgarni Lideria

Opis:

Katalog wystawy o tym samym tytule, która bedzie miała miejsce w ramach 3 Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej Ligatura. Wystawę będzie można zobaczyć w dniach 19-29.04.2012 w siedzibie Biblioteki Uniwersyteckiej UAM w Poznaniu.

Posłowie: dr Adam Rusek
Wywiad z Jankiem Kozą i nota biograficzna: Magdalena Rucińska

Fragment z posłowia:

„Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012 mgra Janka Kozy to obrazkowa rozprawa socjologiczna dotycząca polskiego społeczeństwa. Nie jest ona w historii rodzimej socjologii pierwszym tego typu utworem: już ponad pół wieku temu (w 1957 r.) Sławomir Mrożek opublikował w odcinkach w ?Przekroju? (a potem w tym samym roku w formie książkowej) pionierską Polskę w obrazach, w 2001 r. ukazało się zaś Życie codzienne w Polsce w latach 1999-2001 Wilhelma Sasnala.

(?)praca mgra Kozy, w mojej ocenie, dotyczy znacznie rozleglejszej problematyki: ukazuje ona ? ni mniej, ni więcej ? przemiany ogólnego systemu zasad, którymi nasz naród kieruje się w życiu społecznym. Proponuję więc rozważenie zmiany jej tytułu na bardziej adekwatny, np: Mentalność i obyczaje Polaków w dobie transformacji. Raport z badań. Właśnie: ?w dobie transformacji?, ponieważ w materiale zebranym przez badacza widać wyraźnie efekty zderzenia tradycyjnych poglądów i postaw ?przeciętnych Polaków? z kulturą popularną Zachodu, docierającą do naszego kraju bez przeszkód w ciągu ostatniego dwudziestolecia.”

Adam Rusek

Materiały o komiksie:

„Polaków uczestnictwo w kulturze” polskim Komiksem Roku 2012
„Kozą po mapie” – recenzja komiksu