Typografie pisarzy autorstwa Juana Osborne?a

11 lutego 2013

Hiszpański artysta-amator Juan Osborne tworzy przy pomocy słów portrety znanych osobistości. Są wśród nich również wizerunki pisarzy oraz grafiki odnoszące się do literatury, które postanowiliśmy wam poniżej zaprezentować. Typografie powstają na komputerze zaopatrzonym we własnej roboty oprogramowanie. Stworzenie jednego obrazu zajmuje Osborne?owi od 3 dni do tygodnia. Za każdym z nich kryje się osobna historia.

(kliknij w obrazek żeby powiększyć)

Portret Agathy Christie wykonany z najpopularniejszych słów, wykorzystanych przez pisarkę w 65 spośród 82 książek sygnowanych jej nazwiskiem. Najczęściej używane słowo to „Poirot” (13 236 razy). „Morderstwo” zajmuje zaledwie dwunaste miejsce (pada 4 158 razy).

Howard Phillipsa Lovecrafta wykonany ze słów najczęściej używanych w twórczości pisarza. Wbrew pozorom określenia kojarzące się z grozą nie przodują w tym zestawieniu. „Noc” zajmuje dopiero 9 miejsce (709 razy), wyraźnie wyprzedzając takie słowa, jak „mroczny” (484 razy) lub „horror” (369 razy).

Ten sam wizerunek H. P. Lovecrafta wykonany przy pomocy czcionki inspirowanej „Necronomiconem”.

Portret Antoine’a de Saint-Exupéry’ego wykonany ze słów składających się na cytat pochodzący z „Małego Księcia”: „A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

Portret Isaaca Asimova uczyniony z najpopularniejszych słów, jakich autor użył do napisania swoich 170 powieści. Jak mogą się domyślać miłośnicy jego twórczości, w powieściach Asimova najczęściej pada słowo „robot” (26 560 razy). Na drugim miejscu uplasował się „człowiek” (14 363 razy).

Portret Charlesa Dickensa wykonany zarówno na podstawie najpopularniejszych słów wykorzystanych w ponad 50 jego książkach (najpopularniejsze to „Oliver” – padło 868 razy) oraz powtarzających się zwrotów („pan w białej kamizelce” pojawił się w książkach 13 razy).

Drugi portret Charlesa Dickensa wykorzystujący najpopularniejsze słowa i zwroty z jego twórczości.

Simone de Beauvoir uczyniona z francuskojęzycznych cytatów zaczerpniętych z jej twórczości.

Portret Federico García Lorci zrobiony ze słów występujących w jego wierszach. W poezji Hiszpana najczęściej pojawiają się „dzieci” (215 razy), następna w kolejności jest „śmierć” (210 razy).

Juliusz Verne uczyniony ze słów najczęściej występujących w jego książkach. Cztery najpopularniejsze słowa to kolejno: „dni” (4 878 razy), „czas” (4 854), „kapitan” (4 179), „wyspa” (4 177).

Portret indyjskiego Noblisty Rabindranatha Tagore oparty na słowach zaczerpniętych z „Pieśni ofiarnych” w oryginalnym języku utworu.

Kapitan Baryłka stworzony ze wszystkich obelg, jakich bohater użył w 25 tomach komiksu „Przygody Tintina”.

Atomowy grzyb uczyniony z wybranych haiku japońskiego poety Yasuhiko Shigemoto, który był naocznym świadkiem zrzucenia bomby na Hiroszimę.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: galeria