Pierwsze, oryginalne wersje ilustracji Antoine’a de Saint-Exupery’ego do „Małego Księcia”

31 lipca 2018


Od czasu swej publikacji w 1943 roku „Mały Książę” urzekł miliony czytelników na całym świecie. Ta niezwykła baśń o międzygwiezdnym podróżniku, który przybywa na Ziemię w poszukiwaniu przyjaźni i zrozumienia, została napisana i opublikowana po raz pierwszy w Nowym Jorku podczas dwuletniego pobytu autora za Oceanem.

Przygotowując się do opuszczenia Stanów, by wziąć udział w wojnie, Antoine de Saint-Exupéry zjawił się pewnego dnia w mundurze wojskowym u drzwi najbliższej przyjaciółki, Silvii Hamilton. „Chciałbym dać ci coś wspaniałego” ? powiedział ? „ale to wszystko, co mam”. Po czym rzucił na stolik w przedpokoju pogniecioną papierową teczkę. Wewnątrz znajdował się manuskrypt i rysunki do „Małego Księcia”.

Następnie pisarz poleciał do Algieru, gdzie zamierzał podjąć służbę w siłach Wolnych Francuzów jako pilot zwiadowczy. Podczas jednej z misji został zestrzelony koło Lyonu, prawdopodobnie przez niemieckiego żołnierza, i wraz z samolotem wpadł do morza. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. Pozostała papierowa teczka wypełniona zagryzmolonymi kartkami ? szczególnie cenne są oryginalne, pierwsze wersje rysunków wykonane przez autora, niektóre stronice mają ślady przypalenia po papierosach, na innych widać plamy po kawie.

Silvia Hamilton przechowywała teczkę przez 25 lat. W końcu zdecydowała się przekazać ją Bibliotece i Muzeum Morgana, gdzie znajduje się do dziś.

Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć wczesne wersje ilustracji Antoine’a de Saint-Exupéry’ego do „Małego Księcia”:

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: galeria