Kontrowersyjne portrety wybitnych pisarzy autorstwa Feliksa Topolskiego

20 grudnia 2012

Od lat 40. do początku 60. XX wieku mieszkający w Londynie malarz ekspresjonista polskiego pochodzenia Feliks Topolski stworzył kolekcję portretów wybitnych ówczesnych pisarzy. Kiedy Harry Ransom Center z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin (zleceniodawca części dzieł) poprosił sportretowanych o pozwolenie na reprodukcję obrazów, większość pisarzy wyraziła zgodę, chociaż o samych malunkach wyrażali się mniej przychylnie.

„Obawiam się, że nie podoba mi się dzieło pana Topolskiego” ? napisał Graham Green. „Maniera Topolskiego jest estetycznie niesmaczna i całkowicie sprzeczna z portretem albo nawet karykaturą jako taką” ? twierdził Huxley, który niedługo później zmarł. Rozwścieczona żona brata pisarza wysunęła wręcz oskarżenia, że dzieło Topolskiego wstrząsnęło strasznie jej szwagrem i przyczyniło się do jego śmierci. Byli jednak i tacy, jak George Bernard Shaw, którzy uznawali portrety za wspaniałe, a samego malarza za „być może największego impresjonistę w czerni i bieli”.

F. Warren Roberts, ówczesny dyrektor Harry Ransom Centem, napisał do Topolskiego list, w którym wyraził zdanie, że reakcja na portrety jest większym komplementem dla talentu polskiego artysty niż cokolwiek innego. „Wydajesz się mieć wyjątkową umiejętność wydobywania ukrytych cech charakteru i przedstawiania ich graficznie” ? zauważył.

Poniżej możecie zobaczyć portrety wybitnych XX-wiecznych pisarzy, które namalował Feliks Topolski (kliknij w obrazek, żeby powiększyć):

Aldous Huxley

T. S. Eliot

George Bernard Shaw

Cecil Day-Lewis

Bertrand Russell

Graham Greene

Evelyn Waugh

W. H. Auden

E. M. Forster

William Empson

Herbert Read

Cyril Connolly

John Betjeman

Rebecca West

John Osborne, John Whiting, Arnold Wesker, Shelagh Delaney

C. P. Snow

Louis MacNeice

Edith Sitwell

H. G. Wells

J. B. Priestley

Stephen Spender

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: galeria