banner ad

Dawnych kiermaszów książkowych czar. Tak handlowano książkami w PRL

14 czerwca 2019


Choć rynek książki w czasach PRL trawiło wiele patologii (m.in. obowiązująca cenzura, upaństwowienie ruchu wydawniczego, niskie nakłady najbardziej pożądanych zachodnich tytułów), to na jedno z pewnością nie mógł narzekać ? rzesze spragnionych literackich doznań czytelników. Postanowiliśmy zafundować wam małą podróż w czasie i pokazać, jak kiedyś wyglądały kiermasze książek. Czasy się zmieniają, fryzury i stroje też, ale trzeba przyznać, że i dzisiaj stoiska na największych targach w Krakowie i Warszawie są równie tłumnie oblegane.

1. Kiermasz książek przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie podczas Dni Oświaty, Książki i Prasy w 1980 roku. Tłum ludzi zebrany przed stoiskiem Państwowego Przedsiębiorstwa „Dom Książki” z literaturą piękną:

2. Kiermasz Książki na Placu Defilad w Warszawie w drugiej połowie lat 70.:

3. Handel naręczny książkami i czasopismami w trakcie kiermaszu książek przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Na pierwszym planie widoczny jest młody chłopak sprzedający komiksy, głównie z serii „Podziemny front”, „Kapitan Kloss”, „Kapitan Żbik” i magazyn „Relax”. Rok 1980:

4. Tłum ludzi w kolejkach do stoisk z książkami podczas kiermaszu zorganizowanego w 1976 roku przed Pałacem Kultury i Nauki w ramach Dni Oświaty, Książki i Prasy. Na pierwszym planie z lewej stoisko Państwowego Wydawnictwa Naukowego:

5. Mężczyźni fotografują chłopców, prawdopodobnie swoich synów, na tle planszy z napisem „Wiedza pomaga w życiu” podczas Dni Oświaty, Książki i Prasy w Warszawie w 1963 roku:

6. Kiermasz książki w Warszawie. Matka z synem zastanawiają się nad zakupem zeszytu komiksowego z przygodami kapitana Żbika:

7. Stoisko z loterią książkową podczas Dni Oświaty, Książki i Prasy w 1967 roku:

8. Grupa uczestników kiermaszu w kolejce po autograf przy jednym ze stoisk:

9. Alina i Czesław Centkiewiczowie podpisują książki. Na zdjęciu widoczni czytelnicy czekający na autograf:

10. Jarosław Iwaszkiewicz zawsze znalazł chwilę, żeby zamienić słowo z najmłodszymi czytelnikami:

11. Tłum czytelników przy stoisku Państwowego Instytutu Wydawniczego podczas Dni Oświaty, Książki i Prasy w 1978 roku:

12. Uczestnicy kiermaszu przy jednym ze stoisk. Rok 1973:

13. Trzej chłopacy przeglądają zakupione książki podczas kiermaszu w 1980 roku:

14. Dwie dziewczynki z książkami. W tle widoczne stoiska i uczestnicy kiermaszu, który odbył się przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie w 1973 roku:

15. Stan czytelnictwa na rok 1980. Kiermasz książek przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie podczas Dni Oświaty, Książki i Prasy. Z lewej stoisko Państwowego Wydawnictwa Naukowego:

16. Uczestnicy kiermaszu w 1969 roku:

17. Młodzież próbuje sprzedać podczas kiermaszu egzemplarze „Młodego modelarza” i powieści Joego Alexa z cyklu „Czarne okręty”. Trawnik przy Pałacu Kultury i Nauki, druga połowa lat 70.:

18. Uczestnicy kiermaszu na tle stoiska Wydawnictw Szkolnictwa Zawodowego oraz metalowej konstrukcji z banerami reklamowymi i hasłami propagandowymi. Na samej górze widnieje napis „Polska krajem ludzi kształcących się”:

19. Uczestnicy kiermaszu prawdopodobnie przy stoisku z loterią książkową. Rok 1969:

20. Młody chłopak kupuje „tygrysy” (tak określano książki wydawane w serii Żółtego Tygrysa):

21. Dwoje uczestników kiermaszu w 1980 roku ogląda zakupione książki:

22. Stoisko wydawnictwa „Arkady” podczas kiermaszu w 1967 roku:

23. Kiermasz Książki na Placu Defilad w Warszawie w drugiej połowie lat 70. Kolejka młodych czytelników po autograf Adama Bahdaja:

24. Grupa harcerzy przegląda nabytki z kiermaszu. W rękach chłopców widoczne również papierowe torby reklamowe:

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: galeria