Czescy studenci odtworzyli najdziwniejsze ilustracje z średniowiecznych ksiąg

26 sierpnia 2019


Średniowieczne księgi pełne są ilustracji, które niekoniecznie kojarzą się z dumnym rycerstwem, dostojnymi damami dworu i stoczonymi bitwami. Najdziwniejsze z nich odtworzyli na fotografiach czescy studenci. Efekty są przekomiczne.

Wbrew powszechnym przekonaniom czasy średniowiecza nie były wcale aż tak pruderyjne i pełne nabożnej powagi, jak mogłoby się wydawać. W literaturze obecna była też erotyka, a same księgi nierzadko zawierały ilustracje, które nawet i współcześnie żyjącą osobę mogłyby przyprawić o niemałe zdumienie.

Psałterz Rutlandów ? kliknij w zdjęcie, żeby powiększyć.

Dekapitacja, cudzołóstwo, wypróżnianie, fantastyczne stwory, nieprawdopodobne wygibasy i fikołki ? wszystko to można znaleźć na średniowiecznych manuskryptach. Autorami tych osobliwości byli mnisi zajmujący się przepisywaniem ksiąg. Znużeni ślęczeniem dzień po dniu nad dziełami, pozwalali sobie na odrobinę swobody i umieszczali na marginesach lub w mniej widocznych miejscach graficzne psikusy. Czasem zresztą te groteskowe rysunki niezwiązane z treścią stanowiły integralną część księgi, jak było chociażby w przypadku Psałterza Rutlandów czy Psałterza Luttrella.

Najdziwniejsze ilustracje z średniowiecznych manuskryptów postanowili odtworzyć na zainscenizowanych zdjęciach studenci z Czech. Śmiech gwarantowany. Zobaczcie poniżej.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: galeria