banner ad

List Kurta Cobaina do Williama S. Burroughsa

5 lutego 2014

Burroughs i Cobain - list
W sierpniu 1993 roku lider Nirvany wysłał do swojego idola Williama S. Burroughsa faks z prośbą o gościnny udział pisarza w teledysku do utworu „Heart-Shapped Box”. Obydwaj panowie mieli już okazję współpracować ze sobą na odległość, nagrywając osobno singiel „The ?Priest? They Called Him”. Cobain liczył jednak, że będzie mógł wreszcie poznać swojego mentora osobiście.

Treść listu, jaki wysłał do słynnego bitnika, brzmiała następująco:

„2 sierpnia 1993 roku
Pan William Burroughs

Szanowny Williamie:

Trochę to dziwne pisać do kogoś, kogo się nigdy nie spotkało, ale z kim się już nagrywało płytę. Bardzo cieszyłem się ze sposobności zrobienia tego nagrania ? to wielki zaszczyt być wymienionym obok ciebie na tylnej okładce. Piszę teraz odnośnie możliwości twojego udziału wraz z moim zespołem (Nirvana) w pierwszym klipie z naszego nowego albumu, ?In utero?.

Chociaż wiem, że Michael Meisel z Gold Mountain Entertainment (mój impresariat) rozmawiał z Jamesem Grauerholzem, korzystam z okazji, aby osobiście poinformować cię, dlaczego pragnąłem, żebyś pojawił się w klipie.

Najważniejsze, żebyś wiedział, że moja prośba nie opiera się na chęci wykorzystania cię w jakikolwiek sposób. Zdaję sobie sprawę, że artykuły w prasie odnośnie mojego zażywania narkotyków mogą sprawić, że pomyślisz, iż ta prośba wzięła się z chęci zestawienia naszych biografii. Zapewniam cię, że tak nie jest. Jako fan i badacz twojej twórczości wysoko ceniłbym sobie możliwość współpracy bezpośrednio z tobą. Do tego stopnia, że jeśli chcesz uniknąć jakiegokolwiek bezpośredniego użycia swego wizerunku (unikając w ten sposób wspomnianych skojarzeń, które mogłyby być pożywką dla prasy), z przyjemnością powiem mojemu reżyserowi, aby poszukał metod charakteryzacji, które pozwoliłyby ukryć twoją tożsamość. Chociaż byłbym dumny z pojawienia się w moim klipie Williama Burroughsa osobiście, bardziej zależy mi na możliwości pracowania z tobą niż na dopuszczaniu tego do wiadomości publicznej (co może być twoim życzeniem).

Powiedziawszy to, muszę podkreślić jak bardzo chciałbym, aby to się udało. Chociaż dalsze szczegóły mogą spokojnie omówić Michael i James, jestem gotowy przedyskutować je z tobą w dogodnym dla ciebie czasie.

Dziękuję bardzo za twoją uwagę

Z poważaniem

Kurt”

Burroughs grzecznie odmówił Cobainowi i nie wystąpił w teledysku, ale obu artystom udało się spotkać jeszcze w październiku tego samego roku w domu pisarza w Lawrence. Kurt był uprzejmy i bardzo onieśmielony faktem, że może rozmawiać ze swoim ulubionym autorem. Kiedy po kilku godzinach odjechał, Burroughs powiedział swojemu asystentowi: „Coś jest nie tak z tym chłopakiem, bez powodu marszczy brwi”. Pół roku później Cobain już nie żył – popełnił samobójstwo, strzelając sobie w głowę z dubeltówki. Burroughs nie był szczególnie zachwycony muzyką Nirvany, ale wiadomość o śmierci „chłopaka, który bez powodu marszczył brwi” bardzo go zasmuciła.

Opracowanie i tłumaczenie: Artur Maszota

źródło: RealityStudio, FuckYeahBeatniks.tumblr.com

Tematy: , , , ,

Kategoria: listy