WoolfNotes, czyli ponad 7 tysięcy stron zapisków Virginii Woolf dostępnych online. Zajrzyj do notatek pisarki z lektur i badań
W sieci działa cyfrowe archiwum WoolfNotes, w którego zbiorach znajdują się osobiste notatki z badań i lektur Virginii Woolf. Projekt ma na celu popularyzację dorobku angielskiej pisarki, udostępnienie w domenie publicznej niepublikowanych wcześniej źródeł, a także weryfikację mitów narosłych wokół niej samej.
U podstaw WoolfNotes znalazło się 67 notatników autorki „Pani Dalloway”. Virginia Woolf zapisywała w nich spostrzeżenia z przeczytanych lektur i materiały źródłowe przydatne do jej własnych tekstów. Notesy zbadała i dokładnie opisała Brenda Silver w swojej książce „Virginia Woolf’s Reading Notebooks” z 1983 roku. Badaczka zidentyfikowała większość, jeśli nie wszystkie lektury Woolf, wliczając informacje o konkretnych wydaniach. Wskazała także, jak pisarka wykorzystała dany tekst w swoich dziełach.
Notatniki Virginii Woolf – łącznie ponad 7 tysięcy stron zapisków – doczekały się digitalizacji dzięki współpracy z instytucjami, w których się znajdują. Wraz z opracowaniem Brendy Silver stanowią podstawę międzynarodowego projektu WoolfNotes, którego celem było wprowadzenie do domeny publicznej i udostępnienie online ostatnich znaczących, a wciąż nieopublikowanych zapisków pisarki.
„Ogólnodostępne cyfrowe zbiory zapewniają nowy i nieoczekiwany wgląd w literacką i polityczną wyobraźnię Woolf” – przekonuje jedna z kuratorek WoolfNotes, dr Clara Jones z King’s College London. Notatki pokazują, jak twórczość pisarki, zarówno beletrystyczna, jak i eseistyczna, powstawała w wyniku rozległych i rygorystycznych badań nad kwestiami społecznymi, historycznymi, ekonomicznymi, politycznymi i imperialnymi. Tym samym materiały obalają mit (częściowo stworzony przez samą Woolf) o jej braku wykształcenia.
WoolfNotes daje sposobność obejrzeć w jednym miejscu zapiski, których oryginały przechowywane są na co dzień w archiwach kilku instytucji po obu stronach Atlantyku. Większość notatek, które udostępniono na platformie, Woolf sporządzała na własny użytek, dlatego jej odręczne pismo może być często trudne do odczytania. Twórcy WoolfNotes zapowiadają, że transkrypcje również z czasem znajdą się na stronie.
Jak informuje jedna z kuratorek WoolfNotes, prof. Anna Snaith, specjalistka od literatury XX wieku, projekt „wzbudził już wiele ekscytacji wśród badaczy i czytelników Virginii Woolf oraz literackiego modernizmu”. „Z optymizmem myślimy o badaniach, które z pewnością jeszcze zainspiruje” – dodała.
Wszystkie notesy można obejrzeć na platformie WoolfNotes.
[sr,am]
fot. Virginii Woolf: Gisèle Freund/LME Press/Flickr
Kategoria: ciekawostki