banner ad

Ruchoma głowa Franza Kafki na ulicy Pragi

20 maja 2016

glowa-kafki-rzezba-1
Od 2014 roku mieszkańcy i turyści odwiedzający nowopowstałe centrum handlowe Quadrio, otwarte przy Národní třída (Alei Narodowej) w Pradze, mają okazję podziwiać niesamowitą rzeźbę – ogromną, ruchomą głowę Franza Kafki, która na oczach przechodniów dokonuje metamorfozy.

Mierząca 10,6 metra głowa pisarza składa się z 42 paneli wykonanych ze stali nierdzewnej o łącznej wadze 39 ton. Konstrukcja wykorzystuje innowacyjne rozwiązania z obszaru automatyki przemysłowej i robotyzacji.

Każdy z paneli posiada osobny silnik osadzony w strukturze rzeźby, który jest zsynchronizowany z pozostałymi panelami za pomocą robionego na zamówienie oprogramowania. System sterowania umieszczony jest w piedestale i można nim zdalnie operować z komputera artysty.

Aby stworzyć tę imponującą rzeźbę przypominającą stare zegary astronomiczne w nowoczesnej odsłonie, niezbędne było wykonanie 2039 rysunków technicznych. Przed rozpoczęciem prac należało również dokonać oceny statycznej i dynamicznej oraz przygotować specjalną przestrzeń, aby zapobiec przenoszeniu drgań na okoliczne budynki i garaże podziemne. Konstrukcję składano od kwietnia do października 2014 roku.

glowa-kafki-rzezba-2

Ostateczna choreografia, którą mogą podziwiać przechodnie, trwa 40 minut. Głowa Franza Kafki wykonuje w tym czasie 15 różnego typu ruchów.

Autorem dzieła jest najsłynniejszy współczesny czeski rzeźbiarz, David Černý. Jego prace stały się już znakiem rozpoznawczym Pragi, choć wywołują często niemałe kontrowersje. Tak było chociażby z fontanną przedstawiającą dwóch mężczyzn sikających do basenu w kształcie Czech, która stoi obok muzeum Franza Kafki.

Poniżej możecie zobaczyć materiał filmowy pokazujący ruchomą głowę autora „Przemiany”:

Warto dodać, że w Pradze znajdziemy jeszcze jedną niezwykle oryginalną rzeźbę Franza Kafki, której autorem jest Jaroslav Róna. Przedstawia ona pisarza siedzącego na barkach olbrzymiego mężczyzny bez głowy.

druga-rzezba-kafki

Artur Maszota

Tematy: , , , , ,

Kategoria: ciekawostki