banner ad

Mark Twain na jedynym istniejącym filmie zarejestrowanym przez Thomasa Edisona

6 sierpnia 2012

Niemy film nakręcony w 1909 roku przez słynnego wynalazcę Thomasa Edisona prezentuje Marka Twaina na tle jego posiadłości Stormfield w Redding. To jedyne znane ruchome obrazy, na których możemy zobaczyć autora „Przygód Tomka Sawyera”.

Thomas Edison powiedział kiedyś: „Przeciętny Amerykanin kocha swoją rodzinę. A jeśli pozostała w nim resztka miłości do jakiejś innej osoby, zazwyczaj wybiera Marka Twaina”. Mówiąc te słowa, mógł opierać się nie tylko na skali popularności pisarza, ale i na własnym doświadczeniu, jako że obaj panowie darzyli się przyjaźnią.

Marka Twaina pociągały nowinki technologiczne, a co za tym idzie – również ich wynalazcy. Był pierwszym znanym pisarzem, który dostarczył wydawcy manuskrypt książki przepisany na maszynie (choć najwyraźniej pracę wykonała na zlecenie maszynistka, ponieważ sam autor nie miał do tego cierpliwości). W 1891 roku cierpiący na reumatyzm prawej ręki Twain próbował ukończyć powieść „Pretendent z Ameryki”, korzystając z fonogramu. Dyktował treść, która była rejestrowana na woskowych cylindrach. Nagrał również wiele humorystycznych opowiastek na podobnym sprzęcie w laboratorium Edisona. Niestety najpewniej nie będzie nam dane nigdy usłyszeć głosu Twaina – fragmenty powieści zostały utracone w nieznanych okolicznościach, a materiały nagrane u naukowca uległy zniszczeniu podczas wielkiego pożaru, który wybuchł w 1914 roku w jego zakładzie.

Edisonowi udało się jednak zachować dla potomności namiastkę „żywego” Twaina. W 1909 roku wynalazca odwiedził należącą do Twaina posiadłość Stormfield w Redding. Przywiózł ze sobą kamerę i zarejestrował na taśmie, jak pisarz, przyodziany w biały garnitur, chodzi wokół domu z cygarem w ręce. W następnym ujęciu gra w karty z córkami Clarą i Jean. Niedługo mogli cieszyć się tą idyllą. Jean zmarła kilka miesięcy później. Twain przeżył jeszcze rok.

Artur Maszota

Tematy: , , ,

Kategoria: ciekawostki