Jack Kerouac narysował szkic okładki „W drodze”, który nie został nigdy wykorzystany

11 czerwca 2016

okladka-w-drodze-projekt-kerouac-1
Kiedy Jack Kerouac przedłożył w 1951 roku pierwszą wersję powieści ?W drodze? A.A. Wynowi z wydawnictwa Ace Books, miał pomysł na okładkę książki i nawet osobiście sporządził szkic projektu graficznego.

Znana maksyma mówi: „Jeśli chcesz coś zrobić dobrze, zrób to sam”. Kerouac wychodził z podobnego założenia. Niezadowolony z okładki, jaka zdobiła jego debiutancką powieść „The Town and the City” (z ang. „Miasteczko i miasto”), uznał, że najlepiej będzie, jeśli sam nakieruje potencjalnego wydawcę „W drodze” na to, co oddawałoby ducha jego prozy. Inicjatywa Kerouaca mogła brać się również z tego, że Ace Books słynęło z publikowania tanich książek, które można było kupić w drogeriach. Aby przyciągały uwagę klientów, ozdabiano je zazwyczaj krzykliwymi okładkami.

Zdobywszy dzięki Allenowi Gisnbergowi kontakt z A.A. Wynem i jego siostrzeńcem Carlem Salomonem, zaniósł podniszczony rulon z drugą wersją powieści „W drodze”, załączając naszkicowany na kartce projekt okładki, na którym znalazła się następująca wiadomość dla wydawcy: „Szanowny Panie Wyn. Przedkładam to jako mój pomysł na atrakcyjną komercyjnie okładkę wyrażającą książkę. Okładka do ?Miasteczka i miasta? była tak nijaka, jak tytuł i zdjęcie na skrzydełku. Moje zdjęcie autorstwa Wilbura Pippina jest idealne do ?W drodze?. Wygląda, jakby przedstawiało twarz postaci na poniższym rysunku”.

A.A. Wyn nie zachwycił się powieścią Kerouaca. Wiedział, że odrzuciło ją już kilku wydawców i uczulił siostrzeńca, aby nie dał się namówić na współpracę. Mimo tego, zasypany przez Jacka nowymi fragmentami, Carl Solomon zaczął się przekonywać do powieści i był gotów nakłonić wuja do wypisania czeku z zaliczką. Wtedy jednak Kerouac doznał iluminacji, odkrywając pewnego dnia swój prawdziwy głos i zrezygnował z dalszych starań, aby poświęcić się napisaniu książki od nowa. Powieść ukazała się dopiero sześć lat później i choć od tego czasu doczekała się licznych edycji na całym świecie, żaden z wydawców nigdy nie skorzystał z projektu graficznego Kerouaca.

Rysunek pisarza możecie zobaczyć poniżej:

okladka-w-drodze-projekt-kerouac-2

Artur Maszota

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: ciekawostki