Broń Masowego Nauczania: książkowy czołg na ulicach Argentyny

9 marca 2016

ksiazkowy-czolg-1
Po ulicach Buenos Aires, ale także innych argentyńskich miast, od lat krąży przypominający czołg pojazd wypełniony po brzegi książkami. To „Broń Masowego Nauczania”, pomysłowy projekt, którego autorem jest miejscowy artysta Raul Lemesoff.

Książki od dawna przyrównuje się do broni. Robił to już w latach 40. amerykański prezydent Franklin Delano Roosevelt. Później jego słowa wykorzystywano na plakatach propagandowych, krytykujących palenie dzieł na stosach w nazistowskich Niemczech. Argentyński artysta Raul Lemesoff również uznał, że literatura może stanowić skuteczną broń. Nie chciał jednak wykorzystywać jej do potyczek ideologicznych, lecz walki z powszechną ignorancją. Aby jednak ową literacką broń dostarczyć do potrzebujących, potrzebny był pojazd. W tym celu na początku minionej dekady zbudował swój pierwszy z serii wehikułów nazywanych Bronią Masowego Nauczania.

ksiazkowy-czolg-2

Pojazdy przypominają czołgi i mają być pokojową odpowiedzią na broń masowego rażenia. Lemesoff przerabia stare samochody, projektując dla nich nowe nadwozia, które praktycznie w całości obudowane są półkami na książki. Może się na nich zmieścić jakieś 900 woluminów. Misją artysty jest darmowa dystrybucja książek. Konstrukcja pojazdu pozwala mu rozdawać literaturę praktycznie wszędzie, nawet na środku ulicy. Wystarczy, że przechodnie lub motocykliści schylą się po interesujący ich tytuł. Jedynym warunkiem otrzymania książki jest złożenie obietnicy, że się ją przeczyta.

ksiazkowy-czolg-3

Lemesoff wypełnia swoją literacką misję w całej Argentynie, rozwożąc książki po miastach i wsiach. Głównym celem są młodzi, dlatego jeździ w okolice szkół i parków, gdzie zachęca nastolatków do korzystania ze swojej wyobraźni. Książki pozyskiwane są dzięki zbiórkom pieniężnym i darom. „Nie robię tego dla pieniędzy, nie robię tego dla sławy, po prostu robię to, bo czerpię z tego radość” ? mówi artysta. Chcąc nie chcąc inicjatywa i tak przyniosła mu już popularność na całym świecie. W minionym roku producenci napoju 7UP nakręcili o Lemesoffie krótki materiał filmowy, na którym Argentyńczyk konstruuje najnowszą wersję książkowego czołgu, wykorzystując do tego celu Forda Falcona z 1979 roku, model, jakim często poruszała się tamtejsza junta wojskowa. Teraz jeden z takich pojazdów służy do dużo lepszych celów.

ksiazkowy-czolg-4

Poniżej możecie zobaczyć materiał filmowy nakręcony dla 7UP:

ksiazkowy-czolg-5

ksiazkowy-czolg-6

Opracowanie: Artur Maszota, Estera Rdzak

Tematy: , , ,

Kategoria: ciekawostki