Biurka polskich pisarzy: Jakub Ćwiek

18 maja 2015

biurko-Jakub-Cwiek
Żyje w drodze ? spędza w podróży ponad dwie trzecie roku. Wymyślił oraz zrealizował Rock&Read Festival, największą w kraju trasę promującą czytelnictwo. W 2013 roku w ramach R&R wziął udział w 41 spotkaniach z czytelnikami w ciągu czterech tygodni.

Powołał do życia Chłopców, gang motocyklowy założony przez dawnych towarzyszy Piotrusia Pana, Kłamcę ? nordyckiego boga kumplującego się z gwiazdami kina i aniołami szukającymi luk w bożych przykazaniach ? oraz Świetlika, owada walczącego z Ciemnością w dwujęzycznej baśni dla dzieci. Podczas pracy nad powieścią „Ciemność płonie” przez pół roku mieszkał na katowickim dworcu. Znany jest z zamiłowania do klasycznego rocka oraz popkultury, a także komiksów, które popularyzuje na polskim rynku. Ma już na swoim koncie 16 książek, oprócz nich publikuje także opowiadania. W 2012 roku jedno z nich, „Bajka o trybach i powrotach”, zdobyło Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Teksty pisarza doczekały się adaptacji teatralnych, LARP-owych, teledysków, komiksu, gry karcianej, dwóch filmów krótkometrażowych oraz linii odzieżowej. Prace nad filmem pełnometrażowym już rozpoczęte!

Miejsce pracy: Ponieważ ogromną część roku spędzam w podróży, moje jeansowe biurko nie prezentuje się może imponująco, ale za to łatwo je wyprać, gdy się zabrudzi. Nie ma na nim zbyt wiele miejsca, dlatego na raz może się na nim znajdować tylko jeden obiekt. I oczywiście miło, gdy jest to zgrabna dziewczyna, ale jednak by praca mogła się posuwać naprzód, powinien być to jednak komputer.

Tryb pracy: Piszę, jak żołnierze śpią – kiedy jest chwila, gdzie się da. Najczęściej właśnie w pociągach, autobusach, samolotach, w przerwach – inspirując się współpasażerami.

Aktualny projekt: Chwila, w której zrobiłem zdjęcie, to częsty moment, gdy szukam właściwego pliku. Obecnie tym właściwym są „Świnie boże”, do których wróciłem po trzech latach, tym razem z mocnym postanowieniem ich ukończenia.

Wysłuchała: Milena Buszkiewicz
fot. Jakub Ćwiek dla Booklips.pl

Tematy: , , , ,

Kategoria: biurka polskich pisarzy