Biurka polskich pisarzy: Grażyna Plebanek

15 czerwca 2015

biurko-Grazyna-Plebanek
Urodziła się, wychowywała i pracowała jako dziennikarka w Warszawie. Z wyboru jest pisarką wielonarodową. Przez pięć lat mieszkała w Sztokholmie, od 2005 roku rezyduje w Brukseli. Z powodzeniem promowała swoją twórczość w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a karty jej powieści zasiedlają Polacy, Anglicy, Szwedzi, Amerykanie, Belgowie, Kongijczycy i przedstawiciele innych nacji.

Od początku działalności literackiej związana jest z wydawnictwem W.A.B., którego nakładem ukazały się m.in. bezpruderyjne „Nielegalne związki” i inspirująca „Bokserka”. Jest stałą felietonistką „Polityki”. Publikuje też w „Wysokich Obcasach”, „Wysokich Obcasach Extra”, „Magazynie Literackim” i innych magazynach.

Miejsce pracy: Umowne, bo jestem typem wędrownym, ale celuję w szamańskim obwieszaniu otoczenia talizmanami. Ludzik, który pilnuje mojego ?miejsca pracy?, przyjechał aż z Konga. Jest prezentem od drogiego przyjaciela, jego imię nadałam jednemu z bohaterów książki, nad którą pracuję. Twórcą rzeźby jest Nanga-ngufu Bienvenu, świetny artysta z Matonge w Kinszasie, który stał się inspiracją do innej postaci w powstającej powieści. Czerwone serce to prezent z Zagrzebia. Z ekipą PEN-u belgijskiego pojechaliśmy na międzynarodową konferencję PEN-u – rozsadziliśmy ją energią, to serce mi o niej przypomina. Szminka, która stoi obok lampy, jest podstępna ? to zapalniczka, wybuchająca nader długim płomieniem. Jest i notes z celnym napisem ?Zbyt dużo myśli?, zeszyt z Indii z rysunkiem zamyślonej bokserki autorstwa Endo, cd Erykah Badu ?Amerykah?, Jill Scott ?Beatifully Human? ? to prezenty od wspaniałych ludzi. Mój laptop pojawia się tu wtedy, kiedy i ja (na czas robienia zdjęcia polazł sobie gdzie indziej).

Tryb pracy: Upierdliwie regularny, od rana do kiedy się da, ze świętą przerwą na boks, życie rodzinne, towarzyskie i jego mniej lub bardziej kulturalne odmiany. Z licznymi skokami w bok – na pisanie felietonów i artykułów.

Aktualny projekt: Piszę historię policjantki, której koledzy ofiarowują makabryczny prezent. To, co z nim zrobi, zmieni jej życie i wszystkich osób z jej otoczenia. To historia o dzisiejszej wielokulturowej Europie, gdzie fale migracji zderzają się raz twórczo, raz boleśnie, zawsze w sposób nieunikniony. My, Polacy, jesteśmy w niej mocno obecni – partner z patrolu bohaterki jest Polakiem z pochodzenia, tak jak i jej najlepsza przyjaciółka.

Książki, płyty i filmy, które trzymam pod ręką, to moja inspiracja i research, dziękuję przyjaciołom, którzy mi je podsunęli ? muzyka do filmu o Mohamedzie Alim, film „Polisse” w reżyserii Maiwenn o policjantach, kongijskie ?Baśnie o kazirodztwie, rodzicielstwie i innych związkach?, książka ?Les aimants? Jean-Marc Parisis, opowiadania ?Belzebub, jego belgijska kochanka i nielegalni imigranci? Kalvin Soiresse Njall, album z pracami kongijskiego rzeźbiarza Freddy Tsimba, ?Czarna skóra, biała maska? Frantza Fantona. Oprócz tego cd Baloji i książki świetnych pisarek: Leonora Miano ?Blues dla Elizy? i Fatou Diome ?Te, które czekają?. A ja czekam na przetłumaczenie w/w książek, są świetne!

Wysłuchał: Artur Maszota
fot. Grażyna Plebanek dla Booklips.pl

Tematy: , , , ,

Kategoria: biurka polskich pisarzy