banner ad

Biurka polskich pisarzy: Robert Ostaszewski

12 września 2016

biurko-robert-ostaszewski-1
Robert Ostaszewski pisze powieści kryminalne i jest krytykiem literackim. Stworzył ponad tysiąc tekstów opublikowanych w prasie codziennej i magazynach literacko-społecznych, m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „Odrze”, „FA-arcie”. Był redaktorem naczelnym „Portalu Kryminalnego” i jurorem Nagrody Kryminalna Piła dla najlepszego kryminału miejskiego. Prowadzi warsztaty literackie, m.in. w ramach Studium Literacko-Artystycznego przy UJ. Autor bloga krytyczno-literackiego „Mania literatury”. Jeszcze w trybie wakacyjnym dzieli się swoim biurkiem, także tym w podróży.

Miejsce pracy: Zazwyczaj moje biurko jest tam, gdzie stoi mój laptop. Nie mam wypracowanych żadnych rytuałów pisania, nie potrzebuję zawsze tej samej przestrzeni czy niezbędnych gadżetów, które mają mi ułatwić wystukiwanie kolejnych stron, więc piszę praktycznie wszędzie: w domu, w hotelach, knajpach, pociągach i autobusach. Wszędzie tam, gdzie mam odrobinę przestrzeni i trochę spokoju. Ma to swoje minusy, ale – jak sądzę – więcej plusów. Ale oczywiście mam swoje domowe, zgrzebne biurko, które ma jedną, zdecydowaną zaletę – siedząc przy nim, mogę palić papierosy.

biurko-robert-ostaszewski-2

Tryb pracy: Piszę głównie wtedy, kiedy mam czas i głowę wolną od innych, zawodowych spraw, czyli właściwie z doskoku – podejrzewam, że jak większość naszych pisarzy. Nie mam z tym większego problemu, ponieważ nie potrzebuję czasu „na rozruch”. Czasami piszę piętnaście minut, czasem godzinę czy dwie. Więcej jednym ciągiem nie potrafię, zbyt szybko się nudzę, a pisanie na siłę moim zdaniem nie ma sensu. Kiedyś pisałem prozę przede wszystkim w nocy, teraz przestawiłem się na pisanie przed południem. Może to kwestia wieku…

Aktualny projekt: Obecnie skupiam się na pisaniu drugiej części trylogii kryminalnej z podkomisarzem Konradem Rowickim, zapoczątkowanej powieścią „Zginę bez ciebie”. W ramach odskoczni piszę opowiadania z tymże samym bohaterem. Być może złożą się kiedyś w tom. Mam jeszcze bardzo zaawansowaną powieść „Setka bajtli” z serii o śląskich policjantach, zaczętej wspólnie ze śp. Violettą Sajkiewicz książką „Sierpniowe kumaki”.

biurko-robert-ostaszewski-3

Opracowanie: Milena Buszkiewicz
fot. Robert Ostaszewski dla Booklips.pl

Tematy: , , , , ,

Kategoria: biurka polskich pisarzy