Biurka polskich pisarzy: Maria Nurowska

5 września 2016

biurko-Maria-Nurowska-1
Maria Nurowska jest jedną z najbardziej znanych polskich powieściopisarek, po jej książki sięga kilka pokoleń czytelników, wiele z nich to bestsellery, które miały kilkanaście wydań.

Ukończyła filologię polską i słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 1974 na łamach tygodnika „Literatura”. Ma w swoim dorobku blisko 40 publikacji książkowych, w tym dramaty, opowiadania i powieści dla dorosłych oraz młodzieży. Najbardziej znane jej tytuły to m.in. „Hiszpańskie oczy”, „Rosyjski kochanek”, „Miłośnica”, „Mój przyjaciel zdrajca”, „Sprawa Niny S” czy „Nakarmić wilki”. Książki Nurowskiej przetłumaczono na szesnaście języków. W swojej najnowszej publikacji, „Bohaterowie są zmęczeni”, wychodzi poza formułę powieściową, opisując losy Leona i Ludwika Niemczyków, słynnego aktora i legendarnego kuriera podziemia.

Uciekła od wielkomiejskiego hałasu do chaty w górach, gdzie zaprasza czytelników, by oprowadzić ich po pisarskim królestwie.

Miejsce pracy: Moje biurko, które przez lata podążało za mną w czasie licznych przeprowadzek, teraz osiedliśmy w górach i chyba już tu zostaniemy. Bez niego nie potrafiłabym sklecić jednego zdania. Na biurku znajduje się szyszka z lasku piniowego w Toskanii, to były niezapomniane wakacje. Podjęłam wtedy życiowe decyzje, których nie żałuję.

Tryb pracy: Na początku jest pomysł, potem zaczyna się w mojej głowie dialog z bohaterami przyszłej książki. Tego mnie nauczył Jarosław Iwaszkiewicz, że trzeba opowiadać różnym osobom o tym, co chce się stworzyć. To się wtedy krystalizuje. Ale był jedynym słuchaczem, potem zabrakło chętnych do wysłuchiwania moich pomysłów, więc zaczęłam opowiadać o nich samej sobie, często mrucząc pod nosem, co dla niezorientowanych mogło się wydawać dziwne. Taki dialog często usycha i wtedy wiem, że to temat nie dla mnie. Muszę zobaczyć twarze „moich rozmówców”, poczuć ich oddech.

Aktualny projekt: Ten projekt czekał na realizację wiele lat, chyba od momentu, kiedy postanowiłam zostać pisarką. Ale ciągle nie czułam się na silach, by się z nim zmierzyć, teraz nie mam wyjścia, czas ucieka, ja się starzeję. Dwie moje wielkie miłości: Virginia Woolf i Marina Cwietajewa. Wydawałoby się, że nic je nie łączy, nigdy się nie spotkały, żyły w innych krajach, a nawet światach. A jednak odkryłam, że mają bliźniacze losy, poprzez dzieciństwo, twórcze życie, miłość i śmierć. O tym będzie moja książka.

biurko-Maria-Nurowska-2

Opracowanie: Milena Buszkiewicz
fot. Maria Nurowska dla Booklips.pl

Tematy: , , , ,

Kategoria: biurka polskich pisarzy