banner ad

Rich Koslowski

data urodzenia: 1967
kraj: Stany Zjednoczone
strona internetowa: http://www.richkoslowski.com/

Biografia:

Urodził się w Milwaukee, w stanie Wisconsin. W szkole, jak sam stwierdza, był typowym przykładem klasowego klowna. Jego rodzice byli właścicielami sklepu spożywczego, gdzie pracował w dziale mięsnym. Wtedy nienawidził tej pracy, ale z perspektywy czasu zaczął doceniać etykę pracy, jaką wpoili mu rodzice. W 1988 ukończył Milwaukee Area Technical College i zaczął pracę w lokalnym laboratorium fotograficznym. Tam poznał swoją przyszłą żonę, Sandy.

Praca w laboratorium nie należała do przyjemnych, kiedy więc tylko nadarzyła się okazja, zmienił ją na posadę animatora w małym studio w Franksville o nazwie Animagination. Pracowali przy reklamówkach telewizyjnych, filmach instruktażowych i książkach dla dzieci (do dzisiaj zdarza mu się wykonywać zlecenia dla studia). To dzięki Animagination oraz dobremu koledze zrobił swój pierwszy komiks dla Archie Comics.

Pracując dla Archie, dorabiał w lokalnym sklepie komiksowym Collector?s Edge. Podczas jednej z dyskusji z właścicielem zauważył, że pewna ilość ich klientów ma problem ze znalezieniem sobie dziewczyn. Wpadł więc na pomysł stworzenia komiksowego poradnika „How To Pick Up Girls If You?re A Comic Book Geek”. 40-stronicowy komiks opublikował własnym nakładem w 1997 roku. Komiks okazał się hitem, który przerodził sie później w serię „3 Geeks”.

W 2001 zdecydował się stworzyć komiks, nad którego pomysłem myślał od lat. Miała to być ponura komedia w dokumentalnym stylu o branży kreskówkowej w latach 30. i 40. „Trzy palce” ukazały się w 2002 nakładem wydawnictwa Top Shelf Productions, spotykając się z licznymi pochwałami i uznaniem krytyków. W 2003 był nominowany do Harvey Award, Ursa Major Award i Ignatz Award za „najlepszą powieść graficzną”. Harper Collins umieścił „Trzy palce” na liście „500 istotnych powieści graficznych”.

W 2005 dla Top Shelf stworzył kolejny komiks, zatytułowany „The King”, jego własne spojrzenie na fenomen Elvisa Presley. Ten tytuł spotkał się również ze sporym uznaniem. Oprócz Stanów Zjednoczonych został także wydany w Niemczech, Francji i Holandii.

Obecnie Rich Koslowski pracuje nad kilkunastoma pomysłami na komiksy i filmy.

Wraz z żoną mają córeczkę o imionach Stella Rose.

Wybrane komiksy:

2007 – The List
2005 – The King
2002 – Trzy palce
1997 – How To Pick Up Girls If You?re A Comic Book Geek