Khaled Hosseini

data urodzenia: 4 marca 1965
kraj: Afganistan / Stany Zjednoczone
strona internetowa: http://www.khaledhosseini.com/

Biografia:

Amerykański powieściopisarz i psycholog pochodzenia afgańskiego. Jego matka była nauczycielką historii a ojciec dyplomatą. W 1970 roku Hosseini wraz z rodziną przeniósł się do Teheranu w Iranie, gdzie jego ojciec otrzymał stanowisko w afgańskiej ambasadzie. W 1973 powrócili do Kabulu, gdzie urodził się młodszy brat pisarza. W Afganistanie doszło do krwawego zamachu stanu i niedługo potem kraj stał się celem sowieckiej agresji. W 1976 rodzina przeniosła się do Paryża, gdyż ojcu ponownie udało się dostać posadę w ambasadzie. W 1980 przenieśli się do USA, gdzie uzyskali azyl polityczny i zamieszkali w San Jose.

Khaled ukończył studia medyczne i podjął pracę jako lekarz. Jednak prawdziwą miłością zawsze była dla niego literatura. Zadebiutował w 2003 roku powieścią „Chłopiec z latawcem”, która stała się bestsellerem. Na podstawie powieści nakręcono głośny film, który zdobył m.in. nominację do Oscara.

W maju 2007 roku ukazała się jego druga powieść „Tysiąc wspaniałych słońc”, która w samej Wielkiej Brytanii sprzedała się w nakładzie ponad 700 tysięcy egzemplarzy.

Hosseini wraz z rodziną (żona i dwoje dzieci) mieszka w Kalifornii.

Książki:

2007 – Tysiąc wspaniałych słońc
2003 – Chłopiec z latawcem