Don DeLillo

data urodzenia: 20 listopada 1936
kraj: Stany Zjednoczone
strona internetowa: (brak)

Biografia:

DeLillo urodził się w rodzinie włoskiego pochodzenia i dorastał we włosko-amerykańskiej dzielnicy Bronx w Nowym Jorku, niedaleko Arthur Avenue. Jako nastolatek DeLillo nie był zbytnio zainteresowany czytaniem i pisaniem. Zmieniło się to, gdy podjął pracę dorywczą na lato jako parkingowy. Długie godziny spędzone na czuwaniu wyrobiły w nim nawyk czytania. Wśród autorów, których wtedy czytał byli James Joyce, William Faulkner, Flannery O’Connor, i Ernest Hemingway. Wszyscy oni mieli ogromny wpływ na jego pierwsze próby literackie.

Po ukończeniu Fordham University DeLillo podjął pracę w reklamie, ponieważ nie mógł jej znaleźć na rynku wydawniczym. Pracował przez pięć lat jako copywriter. Swoje pierwsze opowiadanie opublikował w 1960 roku. Pracę nad swoją pierwszą powieścią rozpoczął w 1966. Książka powstawała cztery lata i została ostatecznie opublikowana w 1971 roku pt. „Americana”. W ciągu następnych siedmiu lat autor wydał łącznie jeszcze sześć powieści, co uchodzi do tej pory za najbardziej płodny okres twórczy w jego życiu. W międzyczasie, w 1975 roku poślubił Barbarę Bennett, byłą bankier, późniejszą projektantkę krajobrazów.

W roku 1978 DeLillo otrzymał stypendium Guggenheima, które pozwoliło mu na sfinansowanie podróży po Bliskim Wschodzie.

Sukces komercyjny i artystyczny przyszedł wraz z wydaną w 1985 powieścią „Biały szum”, za którą DeLillo otrzymał National Book Award. Następna powieść, „Libra”, traktuje o życiu Lee Harveya Oswalda i wydarzeniach poprzedzających zabójstwo prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Fitzgeralda Kennedy’ego. Autor podjął szeroki projekt badawczy, który obejmował lekturę przynajmniej połowy materiałów zebranych przez Komisję Warrena. Powieść stała się międzynarodowym bestsellerem, a także znalazła się pośród pięciu finalistów National Book Award.

W 1997 DeLillo opublikował swoją jedenastą powieść, epicką historię o Zimnej Wojnie zatytułowaną „Podziemia”. Książka została powszechnie uznana za arcydzieło, otrzymała nominację do Nagrody Pulitzera, zdobyła amerykańską Book Award i Jerusalem Prize. Powieść zajęła również drugie miejsce w ankiecie „The New York Timesa” najlepszych powieści amerykańskich z ostatnich 25 lat.

Książki:

2011 – The Angel Esmeralda: Nine Stories
2010 – Point Omega
2007 – Spadając
2003 – Cosmopolis
2001 – Performerka
1997 – Podziemia
1991 – Mao II
1988 – Libra
1985 – Biały szum
1982 – The Names
1980 – Amazons
1978 – Pies łańcuchowy
1977 – Gracze
1976 – Ratner’s Star
1973 – Great Jones Street
1972 – End Zone
1971 – Americana