banner ad

Bret Easton Ellis

data urodzenia: 7 marca 1964
kraj: Stany Zjednoczone
strona internetowa: http://www.eastonellis.com

Biografia:

Urodził się w zamożnej rodzinie w Los Angeles. Studiował w Bennington College w Vermoncie, występującym w wielu jego książkach jako Camden Arts College. Tam poznał i zaprzyjaźnił się z przyszłymi pisarzami Donną Tartt, Jonathanem Lethemem, Francisem Lombardem i Josephem McLaughlinem.

Zadebiutował w wieku 21 lat kontrowersyjną powieścią o amoralnej, bogatej młodzieży zamieszkującej Los Angeles. Książka była chwalona przez krytyków i w ciągu roku sprzedała się w nakładzie 50 tysięcy egzemplarzy. Przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie dwa lata później, w 1987 opublikował drugą powieść „(Od)lotowe gody”, która również sprzedała się dość dobrze, ale nie dorównała sukcesem debiutowi.

Największą sławę przyniosła Ellisowi wydana w 1991 roku kontrowersyjna powieść „American Psycho”. Książka miała ukazać się nakładem Simon & Schuster, ale po protestach feministek, które zarzucały autorowi mizoginizm, wydawnictwo zrezygnowało z z publikacji. W końcu powieść ukazała się nakładem Vintage, osiągając z czasem kultowy status. Niewątpliwie do popularności książki przyczyniła się głośna filmowa adaptacja z 2000 roku z Christianem Balem w roli głównej.

Do tej pory Ellis opublikował kilka powieści oraz zbiór opowiadań. Jego książki przetłumaczono łącznie na 27 języków.

Książki:

2010 – Cesarskie sypialnie
2005 – Księżycowy park
1998 – Glamorama
1994 – Informatorzy
1991 – American Psycho
1987 – (Od)loty godowe
1985 – Mniej niż zero