banner ad

Abraham Verghese

data urodzenia: 1950
kraj:
strona internetowa: http://www.abrahamverghese.com/

Biografia:

Urodził się w Etiopii, gdzie jego rodzice byli nauczycielami (pochodzili z Indii). Dorastał w pobliżu Addis Abeby, tam rozpoczął kształcenie medyczne. Kiedy cesarz Haile Selassie został obalony, wraz z rodzicami i dwójką braci przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Przez rok pracował jako sanitariusz po czym wyjechał do Indii, aby na Uniwersytecie w Madras dokończyć edukację medyczną.

Po zakończeniu nauki (1979) i odbyciu staży powrócił do USA. W pierwszej połowie lat 80. pracował w szpitalach w Bostonie i Johnson City, gdzie po raz pierwszy zetknął się z objawami HIV oraz AIDS u pacjentów. Praca z zakażonymi zmieniła jego nastawienie, swoje doświadczenia opisał później w książce „My Own Country”. W 1998 na podstawie książki zrealizowano film telewizyjny z Naveenem Andrewsem w roli głównej.

Jego druga książka, „The Tennis Partner: A Story of Friendship and Loss” również oparta była na osobistych doświadczeniach. Opowiadała o zmaganiach z uzależnieniem swojego przyjaciela, z którym grał zwykle w tenisa.

W 2009 opublikował pierwszą powieść zatytułowaną „Powrót do Missing”. Książka wspięła się na listy bestsellerów m.in. „New York Timesa” i „USA Today”. Zarezerwowano prawa do jej sfilmowania.

Książki:

2009 – Powrót do Missing
1999 – The Tennis Partner: A Story of Friendship and Loss
1994 – My Own Country