banner ad

Wrocławski Capitol wystawi spektakl muzyczny na podstawie „Cesarza” Ryszarda Kapuścińskiego

30 grudnia 2021

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu wystawi w przyszłym roku „Cesarza”, paradokument sceniczny na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego. Premiera spektaklu muzycznego w reżyserii Cezarego Studniaka zapowiedziana jest na 5 lutego. Ruszyła już przedsprzedaż biletów.

Opublikowana w 1978 roku książka to fabularyzowany reportaż o dworze etiopskiego cesarza Hajle Syllasje I. Kapuściński analizuje w niej schyłek i upadek monarchy. W 1974 roku, gdy armia etiopska po przeprowadzonym zamachu stanu wciąż była jeszcze zajęta konsolidacją władzy, Kapuściński pojechał do Etiopii, by odszukać sług i najbliższych współpracowników cesarza i porozmawiać z nimi na temat tego, jak rządził i dlaczego upadł. Według niektórych książka stanowiła alegorię rządów Edwarda Gierka.

„Łatwo znaleźć w tym tekście polityczne konteksty, jeszcze łatwiej byłoby dopasować do bohaterów powieści konkretne osoby ze świata polityki. Jednak twórcy spektaklu nie na tym chcą skupić uwagę widzów. 'Cesarz’ jest bowiem idealnym materiałem do opowiedzenia o naturalnej, a zarazem ułomnej cesze ludzkiego charakteru: o potrzebie narzucania innym własnej woli, udowadniania za wszelką cenę, że coś od nas zależy. Na Scenie Ciśnień zobaczymy więc spektakl o pragnieniu władzy, o tym, do czego zdolny jest człowiek, by ją zdobyć, i jak cierpi, gdy rządzić nie może” – informuje Joanna Kiszkis, rzeczniczka prasowa Teatru Muzycznego Capitol.

Autorem adaptacji i reżyserem muzycznego spektaklu jest Cezary Studniak, muzykę pisze znany już widzom Capitolu duet: Maja Kleszcz i Wojciech Krzak, scenografię projektuje Michał Hrisulidis, kostiumy Barbara Sikorska-Bouffal, za ruch sceniczny odpowiadać będzie Barbara Olech. W obsadzie znaleźli się aktorzy Capitolu: Helena Sujecka, Emose Uhunmwangho, Rafał Derkacz, Tomasz Leszczyński, Krzysztof Suszek, Michał Szymański, Mikołaj Woubishet i Michał Zborowski. Głosów użyczyli też znani wrocławscy dziennikarze: Dagmara Chojnacka i Marek Obszarny, teatrolog Mirosław Kocur oraz reżyser Cezary Studniak.

Jak wypadnie „Cesarz” w muzycznej odsłonie? Przekonamy się już 5 lutego. Spektakl wystawiany będzie na Scenie Ciśnień w Teatrze Muzycznym Capitol. Bilety na to i inne lutowe wydarzenia można już kupować w kasie teatru i online na bilety.teatr-capitol.pl.

[am]
fot. Łukasz Gawroński

Tematy: , , , ,

Kategoria: teatr