Wrocławski Capitol udostępnił zdjęcia z próby generalnej do spektaklu muzycznego „Cesarz” na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego

4 lutego 2022

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu przygotowuje się do sobotniej premiery spektaklu muzycznego na podstawie „Cesarza” Ryszarda Kapuścińskiego. W sieci udostępniono właśnie zdjęcia z próby generalnej.

Książka Ryszarda Kapuścińskiego to fabularyzowany reportaż o dworze cesarza Hajle Syllasje I, który rządził w Etiopii w latach 1930–1936 i 1941–1974. Opowieści dworzan o strachu, służalczości, donosach, pochlebstwach i staraniach o cesarską łaskę układają się w historię o kulisach skorumpowanej władzy.

(fot. Tobiasz Papuczys)

„Cesarz” ukazał się po raz pierwszy w 1978 roku nakładem Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”. Książka doczekała się 16 polskich wydań o łącznym nakładzie przekraczającym ćwierć miliona egzemplarzy. Do dziś została przetłumaczona na niemal wszystkie języki europejskie i wiele innych na całym świecie.

(fot. Tobiasz Papuczys)

Choć w głównej roli w spektaklu występuje Mikołaj Woubishet, który ma etiopskie korzenie, to twórcy spektaklu postanowili przenieść fabułę z Etiopii na biedne podwórko w podrzędnej dzielnicy.

(fot. Tobiasz Papuczys)

„Dla mnie jako adaptatora i reżysera jest istotne, że Kapuściński trochę zmienił oblicze klasycznego reportażu i stworzył nowy nurt reportażu fabularyzowanego. Daje mi to jako artyście teatralnemu więcej możliwości do interpretacji i pewne otwarcie drzwi, które są zamknięte w momencie, kiedy musimy bardzo ściśle trzymać się faktów historycznych” – mówił w Radiu Ram reżyser spektaklu, Cezi Studniak.

(fot. Tobiasz Papuczys)

„Cesarz” to idealny materiał do opowiedzenia o naturalnej, a zarazem ułomnej cesze ludzkiego charakteru, jaką jest potrzeba narzucania innym własnej woli. Udowadniania za wszelką cenę, że coś od nas zależy, że choćby najmniejsza decyzja jest naszą decyzją.

(fot. Tobiasz Papuczys)

„Zastanawiałem się, co by było, gdyby takie myślenie nie istniało, gdyby człowiekiem kierowała tylko potrzeba dobra, a nie podporządkowania sobie drugiego człowieka” – dodaje Cezi Studniak.

Premiera „Cesarza” w sobotę 5 lutego o godz. 19:00 w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

(fot. Tobiasz Papuczys)

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: teatr