Twórczość Bukowskiego treścią… musicalu

18 lipca 2012


Kalifornijska firma produkująca sztuki teatralne zapowiedziała premierę musicalu opartego na twórczości Charlesa Bukowskiego oraz piosenkach Stephena Sondheima.

Na pomysł musicalu, noszącego tytuł „B.S.: Bukowski.Sondheim”, wpadła Joanne Gordon, dyrektor artystyczny California Repertory Company. „Obydwaj są ikonami mojego artystycznego życia” ? powiedziała Gordon w rozmowie telefonicznej z „The New York Timesem”. „Poznałam Hanka, jestem zaprzyjaźniona z wdową po nim, Lindą, jak również z jego córką. To one zachęciły mnie, abym zaczęła to robić.”

Kiedy Gordon dostała przyzwolenie od spadkobierczyń Bukowskiego, skontaktowała się z legendą Broadwayu – Stephenem Sondheimem, znanym m.in. z tekstów piosenek do „West Side Story” czy własnych autorskich musicali jak „Sweeney Todd”. „Napisałam takie długie i jakby płynące z serca uzasadnienie, a on odpisał bardzo zwięźle: 'Jestem stary, Joanne, ale wiem kim jesteś. Śmiało rób!'”

Połączenie twórczości Bukowskiego z muzyką Sondheima wydaje się nieco nieprawdopodobne (padają głosy, że o wiele lepiej od dobrych, acz typowo musicalowych, utworów Sondheima pasowałyby knajpiane songi Toma Waitsa), jednak pomysłodawczyni projektu dostrzega wiele podobieństw między tymi dwoma artystami. „Dla mnie obaj mówili o niemożności bycia samotnym i niemożności bycia w związku” ? stwierdziła.

Zdaniem Gordon przedstawienie będzie bardziej melanżem lub kolażem niż tradycyjnym musicalem. Według oficjalnych zapowiedzi premiera odbędzie się 2 listopada tego roku. Jak tylko do sieci trafi jakiś fragment musicalu, na pewno go wam zaprezentujemy.

Fot. California Repertory Company

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: teatr