banner ad

Twórczość Bukowskiego treścią… musicalu

18 lipca 2012


Kalifornijska firma produkująca sztuki teatralne zapowiedziała premierę musicalu opartego na twórczości Charlesa Bukowskiego oraz piosenkach Stephena Sondheima.

Na pomysł musicalu, noszącego tytuł „B.S.: Bukowski.Sondheim”, wpadła Joanne Gordon, dyrektor artystyczny California Repertory Company. „Obydwaj są ikonami mojego artystycznego życia” ? powiedziała Gordon w rozmowie telefonicznej z „The New York Timesem”. „Poznałam Hanka, jestem zaprzyjaźniona z wdową po nim, Lindą, jak również z jego córką. To one zachęciły mnie, abym zaczęła to robić.”

Kiedy Gordon dostała przyzwolenie od spadkobierczyń Bukowskiego, skontaktowała się z legendą Broadwayu – Stephenem Sondheimem, znanym m.in. z tekstów piosenek do „West Side Story” czy własnych autorskich musicali jak „Sweeney Todd”. „Napisałam takie długie i jakby płynące z serca uzasadnienie, a on odpisał bardzo zwięźle: 'Jestem stary, Joanne, ale wiem kim jesteś. Śmiało rób!'”

Połączenie twórczości Bukowskiego z muzyką Sondheima wydaje się nieco nieprawdopodobne (padają głosy, że o wiele lepiej od dobrych, acz typowo musicalowych, utworów Sondheima pasowałyby knajpiane songi Toma Waitsa), jednak pomysłodawczyni projektu dostrzega wiele podobieństw między tymi dwoma artystami. „Dla mnie obaj mówili o niemożności bycia samotnym i niemożności bycia w związku” ? stwierdziła.

Zdaniem Gordon przedstawienie będzie bardziej melanżem lub kolażem niż tradycyjnym musicalem. Według oficjalnych zapowiedzi premiera odbędzie się 2 listopada tego roku. Jak tylko do sieci trafi jakiś fragment musicalu, na pewno go wam zaprezentujemy.

Fot. California Repertory Company

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: teatr