banner ad

Teatr Polski we Wrocławiu wystawił „Kronosa” Gombrowicza

20 grudnia 2013

Kronos - plakat
Jedna z najgorętszych polskich książek roku 2013, „Kronos” Witolda Gombrowicza, po raz pierwszy trafiła na deski teatru. 15 grudnia w Teatrze Polskim we Wrocławiu na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego odbyła się prapremiera spektaklu zrealizowanego na podstawie intymnego dziennika pisarza.

Zapiski, sporządzane przez Gombrowicza w ciągu kilkudziesięciu lat, mają charakter bardzo prywatny. Próbuje w nich zatrzymać czas. Rytualizuje go, wyliczając zarobki, spotkanych ludzi, kochanków, przeczytane książki, choroby. Jak mu na to odpowiedzieć w teatrze? Czy jest w ogóle możliwe wystawienie przez aktorów tekstu równie niescenicznego? Mogli się o tym przekonać widzowie odwiedzający w tym tygodniu Teatr Polski we Wrocławiu. Prapremiera spektaklu poprzedzona była kampanią promocyjną, w ramach której znani wrocławianie czytali fragmenty utworów Gombrowicza.

Za adaptację sceniczną i reżyserię spektaklu odpowiada Krzysztof Garbaczewski. Jak sam przyznał podczas próby prasowej, „Kronos” jest niezwykle trudnym tekstem do wystawienia. „To tak jakby wystawić czyjś profil na Twitterze czy Facebooku” ? powiedział. Stąd też oryginalny tekst Gombrowicza stał się dla autorów spektaklu inspiracją do poszukiwań odpowiedzi na pytanie o szczerość w tworzeniu własnych biografii.

Za muzykę do „Kronosa” odpowiedzialna jest Julia Marcell, polska wokalistka, skrzypaczka, pianistka i kompozytorka mieszkająca i nagrywająca w Niemczech. W sztuce wystąpili: Sylwia Boroń, Agnieszka Kwietniewska, Halina Rasiakówna, Ewa Skibińska, Janka Woźnica, Marta Zięba, Adam Cywka, Andrzej Kłak, Cezary Łukasiewicz, Marcin Pempuś, Adam Szczyszczaj, Wojciech Ziemiański i gościnnie Paweł Smagała.

Kolejne spektakle możecie zobaczyć już 17, 18 i 19 stycznia oraz 27 i 28 lutego. Szczegółowe informacje o cenach biletów i godzinie rozpoczęcia poszczególnych spektakli znajdziecie na stronie internetowej teatru.

Poniżej prezentujemy oficjalną zapowiedź sztuki. Możecie także podejrzeć, jak wyglądały przygotowania do wystawienia „Kronosa”

Tematy: , , , , ,

Kategoria: teatr