„Romeo i Julia” Szekspira w interpretacji Comédie-Française w kinach w ostatnim tygodniu stycznia!

18 stycznia 2017


Narodowy teatr Francji dołączył do światowych instytucji kultury transmitujących swoje przedstawienia do kin. Na początek widzom zaprezentowany zostanie nieśmiertelny dramat Szekspira. Pokazy spektakli w Polsce odbywają się pod honorowym patronatem długoletniego aktora Komedii Francuskiej, Andrzeja Seweryna.

Legendarny dramat światowego repertuaru po setkach lat, jakie upłynęły od jego napisania, i wielu różnorodnych interpretacjach, jakim był poddawany, stał się wzorcem historii miłości absolutnej. Jednak ujęcie Érica Rufa, reżysera paryskiego spektaklu, dalekie jest od romantycznego odczytania, do którego „Romeo i Julia” zwykle jest sprowadzany. Zastępca dyrektora Komedii Francuskiej, związany z tym teatrem od 1993 roku, stara się pokazać, że w dramacie Szekspira chodzi o coś więcej, niż tylko o tragedię miłości młodych kochanków i nienawiści bogatych rodów z Werony.

„Wytwory zbiorowej wyobraźni dotyczące znanego repertuaru fascynują mnie” ? komentuje Éric Ruf. Próbując zrozumieć przyczyny romantycznej wizji dramatu, odkrył „coś w rodzaju ducha zabawy, mit, tak obecny w umysłach ludzi, że stał się samonapędzającym i koncentrującym się na sobie”. Rzeczywiście, ta tragedia, która zawiera kilka uroczych momentów komediowych, to gra kontrastów, przeciwstawiająca naiwność miłości nastolatków nienawiści napędzającej przemoc między Montekimi a Kapuletami. Jednak głębszy sens często nam umyka. Usytuowanie akcji pod palącym słońcem południa Włoch (po przeciwnej stronie niż Werona), w części świata, gdzie otaczające ubóstwo uwypuklało bogactwo nielicznych, pomaga reżyserowi ukazać niezwykłe bogactwo języka Szekspira w całej jego szorstkości, bujności, dosadnej komiczności.

Kostiumy do widowiska zaprojektował Christian Lacroix. Francuski przekład sztuki jest dziełem François-Victora Hugo, syna sławnego pisarza Victora Hugo. Spektakl został zarejestrowany podczas transmisji na żywo 13 października 2016 roku.

Teatr Comédie-Française (Komedia Francuska) bywa także nazywany Domem Moliera, bo jego istnienie i tradycje sięgają czasów wielkiego dramatopisarza. Jest to również jeden z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie. Najstarsza scena francuska powstała w 1680 roku na mocy dekretu króla Ludwika XIV, który połączył dawny zespół Moliera z zespołem Hôtel de Bourgogne. Od 1799 roku do dziś teatr ma siedzibę w Théâtre des Variétés-Amusantes, w przepięknej Salle Richelieu, będącym częścią kompleksu pałacowego Palais-Royal w samym centrum Paryża. Komedia Francuska była pierwszym w Europie teatrem narodowym, czyli grającym przedstawienia w języku narodowym, a nie w językach oryginału. Stała się pierwowzorem takiej działalności artystycznej dla innych krajów, w których także zaczęły powstawać sceny narodowe.

Spektakl „Romeo i Julia” z Comédie-Française będzie można obejrzeć 23 stycznia w sieci kin Multikino w następujących miastach: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań (Stary Browar), Szczecin, Warszawa (Ursynów, Targówek, Złote Tarasy – w tym ostatnim odbędzie się uroczysty pokaz z udziałem Andrzeja Seweryna), Wrocław (Arkady Wrocławskie), Zabrze. 27 stycznia pokaz odbędzie się w Katowicach w kinie Kosmos, natomiast 29 stycznia w Międzyzdrojach w kinie Eva.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun spektaklu. Przedstawienie pokazywane będzie z polskimi napisami. Czas trwania: 183 minuty.

fot. Vincent Pontet

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: teatr