Polska prapremiera sztuki na podstawie „Dyktand” Stanisława Lema

3 lipca 2014

dyktanda-lema-teatr
W piątek 4 czerwca w Teatrze Barakah w Krakowie odbędzie się prapremiera sztuki na podstawie „Dyktand” Stanisława Lema. Za reżyserię i adaptację tekstów odpowiedzialna jest Ana Nowicka.

Teatralna wersja „Dyktand” Stanisława Lema to artystyczne wyzwanie ? zarówno na poziomie scenicznej adaptacji, jak i aktorskiego wykonania. „Dyktanda” to krótkie opowiastki, utrzymane w żartobliwym tonie, często przesycone czarnym i absurdalnym humorem. Pierwotnie pisane były przez Lema jako ortograficzne sprawdziany dla jego siostrzeńca ? pełny tytuł to „Dyktanda, czyli… w jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia ? dzisiaj Michała ? uczył pisać bez błędów”. Nagromadzenie słów mogących sprawiać ortograficzne trudności w pisaniu przekłada się tutaj bezpośrednio na poziom akustyczny całego tekstu, jego brzmienie staje się kolejną jego wartością i otwiera nową, czysto sensualną, przestrzeń obcowania z nim. Dlatego właśnie teatr wydaje się idealnym medium dla „Dyktand”.

Spektakl Any Nowickiej, specjalizującej się w inscenizacjach autorów znanych z zamiłowania do czarnego humoru ? Hanocha Levina czy Martina McDonagha ? będzie więc próbą przełożenia na język sceny „fantastycznej, czasami okrutnej” ? jak pisał Jerzy Jarzębski ? wyobraźni Lema. Dyktandom zresztą, zauważa dalej Jarzębski, bardzo blisko do rysunków i tekstów klasyka czarnego humoru, Rolanda Topora.

Sceniczna wersja „Dyktand” będzie polską prapremierą i okazją do przypomnienia nieco zapomnianych już dzisiaj, opublikowanych zresztą po raz pierwszy dopiero w 2001 roku, tekstów autora „Solaris”. „Dyktanda” łączą absurdalną, momentami surrealistyczną dezynwolturę Lemowskiej wyobraźni z językowym ? nie tylko ortograficznym ? rygorem. Te dwa motywy, ich współistnienie i wzajemne przenikanie się w przestrzeni sceny stanowić będą główny wyznacznik przygotowanej przez Anę Nowicką inscenizacji. Zmierzenie się z „Dyktandami” w teatrze będzie miało wszelkie znamiona innowacyjności rozumianej nie tylko jako „wystawienie” tekstu pierwotnie pisanego w zupełnie innym celu, ale też jako poszukiwanie nowych teatralnych znaków zdolnych zawrzeć w sobie żywioł wizyjnych obrazów i językowej precyzji Stanisława Lema.

Prapremiera sztuki odbędzie się w piątek o godzinie 19:00 w krakowskim Teatrze Barakah na scenie przy ulicy Paulińskiej 28. W „Dyktandach” wystąpią: Monika Kufel, Anna Piróg-Karaszkiewicz, Paweł Plewa, Paweł Wolsztyński.

Bilety w cenie 25/40 zł można rezerwować: mailowo (rezerwacje@teatrbarakah.com), telefonicznie (887-229-827), za pomocą formularza na stronie www.teatrbarakah.com. Bilety można nabywać: codziennie w godz. 10:00-14:00 w biurze teatru lub przed spektaklem (jeśli są jeszcze wolne miejsca).

Na zdjęciu załączonym powyżej: aktorzy podczas prób do spektaklu „Dyktanda”. Więcej zdjęć z przygotowań możecie zobaczyć tutaj.

dyktanda-lema-teatr-plakat

fot. Tomasz Foltyn/Teatr Barakah

Tematy: , , , , ,

Kategoria: teatr