Olga Tokarczuk autorką libretta opery! Premiera na tegorocznym Festiwalu Sacrum Profanum

29 marca 2018


Olga Tokarczuk, dwukrotna laureatka Nagrody Nike i tegoroczna nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera, po raz pierwszy napisała libretto opery! „ahat ilī – Siostra bogów” do muzyki Alka Nowaka zostanie zaprezentowana we wrześniu w finale  Festiwalu Sacrum Profanum.

„ahat ilī – Siostra bogów” to opera skomponowana przez Alka Nowaka do oryginalnego libretta Olgi Tokarczuk. Warstwa tekstowa luźno nawiązuje do powieści „Anna In w grobowcach świata”. „Mit jest czymś, co nigdy się nie wydarzyło – ale też dzieje się zawsze. Historia o zbuntowanej bogini, która schodzi do podziemnego świata, żeby zmierzyć się z własną siostrą, panią śmierci, jest być może najstarszą opowieścią ludzkości i zawiera w sobie wiele zapowiedzi późniejszych mitów. Ten pra-mit stawiał już pięć tysięcy lat temu uniwersalne i do dziś aktualne pytania: o nieśmiertelność, o stosunek bogów do człowieka, o ofiarę i poświęcenie. Fascynująca, niepokorna postać bogini Inanny wydaje się zadziwiająco nowoczesna” – mówi pisarka, podkreślając uniwersalność prezentowanej historii.

Za reżyserię opery odpowiedzialna jest Pia Partum. Reżyserka tak mówi o przygotowywanym dziele scenicznym: „Śmierć – niezwyciężony wróg. Mimo to, od zawsze, istniała pokusa, by ją pokonać. Kosmos – odwieczny, bezlitosny porządek, który prowokuje bunt. Człowiek, jak zawsze, buntuje się przeciw bogom. Stara sumeryjska historia ulepiona z gliny rozgrywa się w jakieś bliżej nieokreślonej przyszłości, w jakimś przedziwnym futurystycznym mieście. Niezrozumiałość wymieszanych języków, którymi jest opowiadana, tylko podkreśla jej uniwersalizm i autentyczność pragnień, które ją motywują”.

Niezwykłe dzieło skomponowane przez Alka Nowaka będzie pierwszym na świecie utworem z librettem Olgi Tokarczuk. „Większość postaci w tej historii to bogowie, ale głównym bohaterem jest człowiek i jego czasem boska, a czasem nie-boska natura” – mówi śląski kompozytor.

Libretto napisano w języku polskim, a zrealizowane będzie w tłumaczeniu na kilka języków: współczesny angielski (dla postaci ludzkich) oraz wybrane języki starsze – akadyjski, łaciński, starogrecki, prasłowiański oraz aztecki (dla postaci boskich oraz demonicznych).

Opera ma stanowić kulminacyjny punkt tegorocznej edycji festiwalu Sacrum Profanum, który odbędzie się w połowie września w Krakowie. Na razie nie znamy jeszcze solistów ani wykonawców, który wezmą udział w tym przedsięwzięciu, ale bilety są już dostępne w sprzedaży. Warto się pospieszyć z decyzją zakupu, ponieważ zostało niewiele wolnych miejsc. Opera wystawiana będzie w niedzielę 16 września i w poniedziałek 17 września. Bilety kosztują od 50 do 80 złotych.

fot. Fryta 73/Flickr

Tematy: , , ,

Kategoria: teatr