„Nie ma” Mariusza Szczygła trafi na deski teatru. Na scenie wystąpi sam autor książki

22 czerwca 2020


Uhonorowana Nagrodą Literacką „Nike” książka reporterska „Nie ma” Mariusza Szczygła stała się podstawą spektaklu wyprodukowanego przez Teatr Żydowski w Warszawie. Na scenie, obok aktorów, wystąpi sam autor. Premiera zaplanowana jest na 14 sierpnia na specjalnej platformie internetowej.

Zgodnie z zapowiedziami twórców spektakl „Nie ma” w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej ma być projektem skrojonym na miarę sieci i wykorzystującym w pełni to medium.

Całe przedstawienie jest pomyślane jako struktura interaktywna. Toczy się kilka równoległych wątków, w które można wchodzić po kolei lub równolegle. Poszczególne wątki można odtwarzać według przedstawionego porządku i wtedy tworzy się klasyczny spektakl, bądź też przestawiać poszczególne okna, które stworzą za każdym razem inną wersję. Tak jak książka Mariusza Szczygła pozwala czytelnikom przemieszczać się w różnych kierunkach, wielokrotnie powracać do wydarzeń, czytać od końca do początku i odwrotnie, tak widz będzie mógł tworzyć własną strukturę spektaklu.

„Spektakl jest o lekturze książki i o tym, jak tekst bierze nas 'w posiadanie’; o jego widmologicznej mocy wdzierania się w nas. Jak zaczynają żyć w nas postaci, o których czytamy, co w nas uruchamiają, jak stają się nami. Jest też o autorze, w którego pamięci zamieszkują ci, których już nie ma. Myślę, że tak jest z każdym z nas ? umarli mieszkają teraz u nas” ? mówi reżyserka i współautorka adaptacji, Agnieszka Lipiec-Wróblewska.

Spektakl „Nie ma” będzie można zobaczyć 14 sierpnia online. Planowana jest też wyjątkowa odsłona na festiwalu Łódź Czterech Kultur we wrześniu. Tam zostanie pokazany w przestrzeni miejskiej. Będzie to symboliczne wyjście Teatru Żydowskiego na otwartą przestrzeń ze sztuką, po miesiącach pandemicznego zamknięcia w domach.

[am]
fot. Mariusz Szczygieł
źródło: Teatr Żydowski

Tematy: , , , ,

Kategoria: teatr