Najsłynniejsi kochankowie na baletowej scenie na żywo z moskiewskiego Teatru Bolszoj. „Romeo i Julia” Szekspira na ekranach kin już 21 stycznia

10 stycznia 2018


21 stycznia w kinach odbędzie się transmisja na żywo baletu „Romeo i Julia” z Teatru Bolszoj w Moskwie. Nową choreografię do muzyki Siergieja Prokofiewa przygotował Aleksiej Ratmański. Widzowie na całym świecie, w tym w Polsce, zobaczą spektakl zaledwie dwa miesiące po jego moskiewskiej premierze.

Wielu choreografów sięgało i nadal sięga po baletową wersję tragedii Williama Szekspira. W cyklu transmisji z Teatru Bolszoj widzowie mogli już dwukrotnie podziwiać wersję choreograficzną Jurija Grigorowicza, długoletniego dyrektora baletu Bolszoj. Teraz czas na nowe spojrzenie na historię kochanków z Werony w choreografii Aleksieja Ratmańskiego, dyrektora baletu Teatru Bolszoj w latach 2004-2008, a obecnie choreografa ? rezydenta American Ballet Theatre. Ratmański powrócił do Moskwy, by przygotować balet dla zespołu Teatru Bolszoj. Tylko nieliczne teatry i zespoły mogą sobie pozwolić na posiadanie w repertuarze dwóch wersji tego samego dzieła baletowego. Bolszoj jest jednym z nich.

Swoją inscenizację „Romea i Julii” Aleksiej Ratmański zrealizował najpierw w 2011 roku w Toronto z National Ballet of Canada. Teraz przystosował ją dla moskiewskiego zespołu. W ujęciu Ratmańskiego sztuka Szekspira to przede wszystkim opowieść o wielkiej miłości i parze najsłynniejszych kochanków, którą w warstwie muzycznej genialnie oddał Siergiej Prokofiew. Choreograf wraz ze scenografem i autorem kostiumów Richardem Hudsonem stworzył stylizowany obraz renesansowej Werony i jej mieszkańców. Kostiumy z epoki pięknie prezentują się na tle scenografii inspirowanej malarstwem włoskich mistrzów początku doby Odrodzenia. Najważniejsi będą oczywiście tancerze, wybitni soliści moskiewskiego baletu.

Po premierze, która odbyła się w listopadzie minionego roku, wykonawcy głównych ról opowiadali, że choreograf wymagał od nich przede wszystkim, aby nie odgrywali postaci Romea i Julii, ale prawdziwie przeżyli ich miłość na scenie. Tak, jak podczas premiery, w transmitowanym na żywo 21 stycznia spektaklu zobaczymy Jekaterinę Krysanową jako Julię i Władisława Łantratowa w roli Romea. Artyści są doskonale znani widzom transmisji baletowych, m.in. z brawurowego występu w „Poskromieniu złośnicy” Jeana-Christophe?a Maillota.

Balet „Romeo i Julia” z Teatru Bolszoj będzie można obejrzeć na żywo 21 stycznia w sieci kin Multikino w następujących miastach: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań (Malta, Poznań51), Szczecin, Warszawa (Ursynów, Złote Tarasy), Zabrze. Ponadto tego dnia spektakl będą transmitowały kina w: Dąbrowie Tarnowskiej (Kino Sokół), Katowice (Rialto), Przemyślu (Centrum 3D), Wadowicach (Centrum Kultury), Warszawie (Kino Praha) i Wrocławiu (Nowe Horyzonty). 18 lutego pokazy odbędą się w Oświęcimiu (Nasze Kino) i Rzeszowie (Zorza), 25 lutego w Koninie (Oskard), 5 marca w Opolu (Opolanka), 10 marca w Tuchowie (Promień), 18 marca w Limanowej (Dom Kultury), Łodzi (Dom Kultury ? kino Szpulka) i Łukowie (kino Łuków), 21 marca w Lidzbarku Warmińskim (Ignacy), 25 marca w Ostrowie Wielkopolskim (Komeda), 4 kwietnia w Gorlicach (Kolory), a 19 kwietnia w Złotoryi (Aurum). O szczegóły na temat zakupu biletów należy pytać w kasach kin.

Poniżej możecie zobaczyć oficjalny zwiastun widowiska baletowego „Romeo i Julia”. Przedstawienie trwa około 2 godzin i 30 minut:

Tematy: , , , ,

Kategoria: teatr