banner ad

Musical inspirowany komiksami o Kapitanie Żbiku można będzie obejrzeć online

3 lutego 2021

Teatr Syrena ożywił kultowy komiks PRL-u o Kapitanie Żbiku. Żeby obejrzeć musical, nie trzeba będzie już jednak udawać się do Warszawy. Od 5 lutego przedstawienie można oglądać online.

„Kapitan Żbik i żółty saturator” to zupełnie nowa, autorska opowieść o starciu słynnego kapitana milicji obywatelskiej i partnerującej mu porucznik Oli z niemieckim agentem i sabotażystą Manfredem Steifem. Fabuła jest pretekstem do niezwykle barwnej, rozśpiewanej i roztańczonej opowieści o życiu codziennym w Polsce lat 70., o epoce wody z sokiem prosto z saturatora, gumy arabskiej, koszul nonajron, akcji skupu makulatury i kubańskich pomarańczy rzuconych do sklepu.

„Myślę, że to, co jest ważne w Kapitanie Żbiku, to to, że tam był powiew Bonda, że to był taki trochę superbohater, ktoś, kto nie przegra. Jest niejednoznaczny. Mam wrażenie, że niesie ze sobą dużo dobrej zabawy już w samym skojarzeniu” – mówi Wojciech Kościelniak, reżyser, a także autor tekstów i piosenek.

Musical o kapitanie Żbiku nie ma jednak wyłącznie humorystycznego wymiaru. To także opowieść o społecznym wyobcowaniu, o samotności w autorytarnym systemie. „Jak zaczynaliśmy pracę nad spektaklem 'Kapitan Żbik i żółty saturator’, myślałem że jest to komedia, ale poszedł w taką stronę, że nie zawsze jest wesoło. To taki słodko-gorzki obraz nie tylko PRL-u, w którym to się dzieje, ale taki obraz nas, społeczeństwa. Bardzo fajne, wielowymiarowe, wielowątkowe przedstawienie” – komentuje aktor Albert Osik, który wciela się w rolę Manfreda Steifa.

Tempa musicalowi nadają kompozycje Mariusza Obijalskiego, którego muzyka nawiązuje do trendów lat 70.: rocka, popu oraz disco. W utworach znajdziemy trochę elektroniki, trochę funky, klimatów Bonda i ballady. Reżyser oraz autorka scenografii Anna Chadaj osadzili spektakl w samym sercu Warszawy, o czym przypominają dekoracje złożone z tak charakterystycznych elementów krajobrazu stolicy jak Rotunda, dom towarowy Wars czy neony z epoki. Jej klimat dopełnia wjeżdżający na scenę samochód warszawa.

Pełnowymiarowy, dwuaktowy musical wystawiany jest na scenie Teatru Syrena. Od 5 lutego, czyli niemal rok po tradycyjnej premierze, można go będzie oglądać za pośrednictwem platformy www.vod.teatrsyrena.pl. Ma być dostępny zarówno w formie repertuarowej (jednorazowy dostęp w określonym terminie i czasie) oraz „na życzenie” (bilet można wykorzystać w dowolnym momencie). Cena biletu wynosi 29 złotych.

Poniżej możecie obejrzeć dwa zwiastuny musicalu „Kapitan Żbik i żółty saturator”:

Plakat promujący premierę online musicalu „Kapitan Żbik i żółty saturator”:

[am]
fot. Michał Heller/Teatr Syrena

Tematy: , , ,

Kategoria: teatr