Mickiewicz w nowoczesnej interpretacji. Widowisko słowno-muzyczne w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku

21 września 2022

W sobotę 24 września w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku będzie można obejrzeć widowisko słowno-muzyczne pt. „#Mickiewicz” opierające się na nowoczesnej interpretacji i adaptacji dzieł Adama Mickiewicza. Celem wydarzenia jest uczczenie Roku Romantyzmu Polskiego.

Scenariusz widowiska powstał na kanwie wybranych utworów poetyckich wieszcza. To zderzenie słowa XIX-wiecznego poety ze współczesną muzyką, która otwiera świat polskiego romantyzmu, pozwalając współczesnemu widzowi zrozumieć wartości, które przyświecały pokoleniu Mickiewicza. Reżyserem i scenarzystą wydarzenia jest Patryk Ołdziejewski, a na scenie towarzyszyć mu będą aktorzy: Mateusz Sacharzewski i Mateusz Smaczny.

Spektakl będzie można obejrzeć o godz. 20:00, natomiast godzinę wcześniej, o 19:00, w Galerii Parter otwarta zostanie wystawa grafik Mateusza Bielskiego „Ballady miejskie”, wzorowanych na tekstach Mickiewicza. Artysta wizualnie przeniósł ludowe podania i wierzenia w czasy współczesne i obrazowo osadził je w realiach nam bliskich. Umiejscowienie obrazu we współczesności i estetyka prac wpisują się w nurt tzw. urban fantasy, czyli fantastyki miejskiej, która cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością, zarówno w literaturze, filmie, jak i grach.

Organizatorzy przekonują, że utwory romantyczne zdają się wręcz stworzone do osadzania starych legend w teraźniejszości. Według romantyków świat dzielił się na to, co widzialne (materialne) i poznawalne zmysłowo oraz na to, co niewidzialne (duchowe). Te dwie kontrastujące połowy to nic innego jak materialne urban i duchowe fantasy.

„Pragniemy w ten sposób wesprzeć młodzież szkolną w wysiłku zrozumienia wielowymiarowości i piękna poezji mistrza, ale też stworzyć przekaz atrakcyjny dla wszystkich osób, bez względu na wiek, wrażliwych na tradycję polskiego romantyzmu. Takie połączenie muzyki i słowa w nowoczesnym ujęciu pozwoli na złożenie hołdu Mickiewiczowi w ramach 200. rocznicy wydania jego 'Ballad i romansów'” – mówi Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Mickiewicz-Fusion”, który konfrontuje ze sobą dwie płaszczyzny: zakorzenioną w tradycji oraz opartą na nowoczesności. Oprócz spektaklu słowno-muzycznego i wystawy grafik inicjatywa obejmuje również performatywne czytanie tekstów Adama Mickiewicza w oryginalnej aranżacji muzycznej oraz prelekcje popularnonaukowe. Do współpracy zaproszeni zostali: muzycy, aktorzy, artyści plastycy, muzykolodzy, kulturoznawcy, literaturoznawcy i historycy. Projekt ma pozwolić w sposób nowatorski spojrzeć na twórczość polskiego wieszcza i pomóc zrozumieć fenomen romantycznej poezji.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

[edm]

Tematy: , , ,

Kategoria: teatr, wydarzenia