banner ad

?Marsz Polonia? Pilcha na deskach łódzkiego teatru

16 stycznia 2012

Od 21 stycznia w Teatrze Powszechnym w Łodzi będziemy mogli oglądać spektakl ?Marsz Polonia? oparty na powieści Jerzego Pilcha.

?Próby scenicznych adaptacji mojej prozy dokonywane przez reżyserów są dla mnie dowodem na upadek polskiego teatru. To się nie nadaje… choć dobry aktor zagra i płytkę PCW.? ? wyznał kilka lat temu w wywiadzie dla Rzeczpospolitej sam pisarz.

O tym jak bardzo się mylił będą próbowali przekonać nas od najbliższej soboty aktorzy z łódzkiego Teatru Powszechnego.

?Marsz Polonia? to szalona opowieść o Polsce i naszych narodowych upiorach, nawiązująca do ?Wesela? i ?Balu w operze?. Wielkie przyjęcie w twierdzy komunistycznego magnata, sąsiadującej z arcypolskim dworem. Korowód historycznych i jak najbardziej współczesnych postaci z kręgów polityki, biznesu i kultury bawi się, a jednocześnie zaciekle spiera o patriotyczne pryncypia. Wszyscy czują, że w powietrzu wisi wielka rzeź ? konfrontacja dwóch Polsk? Niczym w sennym koszmarze rzeczywistość miesza się z fantazją, historia z mitem, prawda z kłamstwem, komizm z tragedią. Jerzy Pilch w sposób na poły prześmiewczy, na poły wizjonerski przedstawia nas ? Polaków, którzy od wieków nie mogą dojść ze sobą do zgody.

Reżyserem spektaklu jest Jacek Głąb, znany z realizacji polsko-czeskiej komedii ?Operacja Dunaj?. W sztuce wystąpią: Mirosław Henke, Andrzej Jakubas, Marta Górecka, Jakub Kotyński, Janusz Kubicki, Aleksandra Listwan, Artur Majewski, Barbara Połomska, Jan Wojciech Poradowski, Marek Ślosarski, Grzegorz Wojdon, Arkadiusz Wójcik, Artur Zawadzki i Magda Zając.

Z tego co wiadomo, z uwagi na przewlekłą chorobę Jerzy Pilch nie pojawi się na premierze.

Szczegółowe informacje o datach wystawienia ?Marszu Polonia? znajdziemy na stronie teatru.

Tematy: , , , ,

Kategoria: teatr