„Lubiewo” na deskach krakowskiego teatru, miejscowi aktorzy nie chcieli grać
W Teatrze Nowym w Krakowie wkrótce prapremiera spektaklu „Lubiewo” według powieści Michała Witkowskiego. Tylko jeden krakowski aktor zgodził się wziąć udział w przedsięwzięciu.
W zaproszeniu rozesłanym do mediów dyrektor teatru, Piotr Sieklucki, napisał: „Na Wszystkich Świętych polecam i tych świętych umierających na AIDS. (…) Będzie to swoiste święto zmarłych na AIDS! Polecam uwadze ten projekt tym bardziej, iż żaden krakowski aktor nie zgodził się wziąć w nim udziału, po przeczytaniu „Lubiewa”.”
Sieklucki półtora miesiąca szukał w Krakowie wykonawcy głównej roli. Ostatecznie w „Lubiewie” wystąpią aktorzy wrocławskiego Teatru Współczesnego – Edward Kalisz i Dariusz Maj, a partnerować im będzie jedyny krakowski aktor – Paweł Sanakiewicz. W roli narratorki pojawi się znana prezenterka, Krystyna Czubówna.
„Lubiewo” to jedna z najgłośniejszych polskich powieści ostatnich dziesięciu latach, bezprecedensowe wydarzenie w polskiej literaturze i polskiej obyczajowości. To gorzka, smutna a zarazem ironiczna opowieść o parze starzejących się homoseksualistów, którzy utracili sens życia. Dwóch podstarzałych mężczyzn – Patrycję i Lukrecję – nawiedza dziennikarz, który spisuje historię ich życia, nocnych podrywów, dziwnego świata Polski PRL. Patrycja i Lukrecja prześcigają się w opisach tajemniczych gejowskich miejsc Wrocławia z lat 70. i 80., ale przede wszystkim przechwalają się miłosnymi wyczynami z heteroseksualnymi mężczyznami. Te niezwykle barwne historie utrzymane są w nurcie nostalgii za dawnymi czasami seksu w toaletach i w parkach.
Starzejący się homoseksualiści: on-Patrycja i on-Lukrecja, którzy w latach swojej świetności „polowały” w parku na heteroseksualnych mężczyzn, tkwią zamknięci w swojej przeszłości, w starym gomułkowskim bloku. Nieustannie toczą swe opowieści o AIDS, które zbierało pierwsze
żniwo wśród ich przyjaciół, kiedy wolna Polska otworzyła swe granice, o seksualnych przygodach, o rosyjskich żołnierzach stacjonujących w komunistycznej Polsce, o młodości i swym pierwszym „pedalskim” razie.
Powieść otrzymała także Nagrodę Literacką Gdynia 2006 oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek 2006. Była nominowana do Nike, Paszportów Polityki i Fenomenów „Przekroju”.
Pierwsze spektakle:
4.11 (piątek) godz.19:15
5.11(sobota) PREMIERA godz. 19:15
6.11 (niedziela) o godz. 19:15
Reżyseria – Piotr Sieklucki, scenografia – Łukasz Błażejewski,
choreografia – Mikołaj Mikołajczyk.
Więcej informacji: http://teatrnowy.com.pl/
fot. budynku teatru – Mariusz Lemiecha
TweetKategoria: teatr