Lubelski teatr wystawi sztukę na podstawie powieści Jacka Dukaja „Lód”

10 września 2013

Lód - plakat
Funkcjonujący przy Centrum Kultury w Lublinie alternatywny Teatr Provisorium pokusił się o rzecz niesłychaną: 22 września na deskach tamtejszej Sali Widowiskowej odbędzie się premiera sztuki powstałej na bazie najsłynniejszej powieści Jacka Dukaja pt. „Lód”.

„Po 'Braciach Karamazow’ było nam żal opuścić przestrzenie wielkich dialogów, znaczących sporów o kształt świata, dlatego też sięgnęliśmy po wielką współczesną narrację, po powieść Jacka Dukaja 'Lód’. Fascynująca proza, skrząca się od błyskotliwych dialogów gdzieś pomiędzy światem Brzozowskiego a światem Dostojewskiego. Jacek Dukaj podąża za obłąkaną myślą Tadeusza Kotarbińskiego ?by przeszłość odmienić?, tak opowiadając nam nową historię” ? tłumaczy intencje stojące za przekładem powieści na język teatru reżyser sztuki Janusz Opryński.

Nominowana w 2008 roku do Nagrody Literackiej Nike ponad 1000-stronicowa powieść Dukaja toczy się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie I wojna światowa nigdy nie wybuchła, jest rok 1924, a Królestwo Polskie wciąż zamrożone jest pod władzą cara i w Belle Epoque. W wyniku wybuchu meteorytu tunguskiego świat spowija Lód. Na świecie pojawiły się dziwne anioły mrozu nazywane lutymi, które spacerują ulicami miast, zamrażając prawdę i fałsz. Gdzieś daleko na Syberii Piłsudski wysadza pociągi. Rzeczywistość dzieli się na dwa zwalczające się stronnictwa: liedniaków ? tych, którzy są za zamrożeniem, i ottiepielników ? tych, którzy chcą odmrozić świat. Benedykt Gierosławski, zdolny matematyk, ale i niepoprawny hazardzista, na zlecenie carskiego Ministerstwa Zimy zostaje wysłany Ekspresem Transsyberyjskim do skutego lodem Irkucka, skąd ma wyruszyć na poszukiwanie swojego ojca, podobno potrafiącego porozumiewać się z aniołami mrozu. Tysiąc rubli gotówką wydobyłby Benedykta z długów, ale czy misja nie jest przypadkiem zbyt niebezpieczna? Szybko okazuje się, że dla Benedykta będzie to podróż, która odmieni jego życie?

„Pojedziemy z bohaterem Koleją Transsyberyjską, po drodze wspólnie przeżywając wiele niebezpiecznych przygód. Będziemy świadkami wielu wielkich rozmów w duchu XIX-wiecznych rosyjskich sporów intelektualnych” ? zapowiada Opryński.

Fabuła „Lodu” wprost skrzy się od zapierających dech w piersiach zwrotów akcji, intryg politycznych, miłosnych, kryminalnych i gospodarczych, naukowych i metafizycznych; wypełniona fascynującymi postaciami, z akcją rozpiętą między brudnymi oficynami carskiej Warszawy, luksusami Ekspresu Transsyberyjskiego na tle lodowej Azji, irkuckimi salonami bogatego mieszczaństwa polskiego, a także podniebnym pałacem generała-gubernatora. Czy napisaną z niebywałym rozmachem, epicką powieść Dukaja uda się zaprezentować wiarygodnie na deskach teatru? Mieszkańcy Lublina przekonają się już 22 września, gdyż właśnie wtedy zaplanowano premierę spektaklu.

Szczegółowe informacje o biletach znajdziecie na stronie Centrum Kultury. Zdjęcia z próby do spektaklu można zobaczyć tutaj.

Lubelska sztuka to pierwsza inscenizacja głośnej powieści Dukaja. Za adaptację i reżyserię odpowiedzialny jest szef teatru, Janusz Opryński. Obsada: Sławomir Grzymkowski, Łukasz Lewandowski, Martyna Kowalik, Eliza Borowska, Zbigniew Dziduch, Paweł Pabisiak, Karolina Porcari, Jacek Brzeziński, Marek Żerański, Romuald Krężel, Anastazja Bernad.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: teatr