„Hamlet” Warlikowskiego oraz „Wojna i pokój” Czerniakowa. Opery na podstawie znanych dzieł literackich do obejrzenia w Arte.tv

3 kwietnia 2023

W ramach 5. sezonu cyklu Arte Opera platforma streamingowa Arte.tv udostępniła m.in. spektakle dla miłośników muzyki operowej i literatury. Melomani mogą zobaczyć muzyczną odsłonę powieści „Wojna i pokój” Tołstoja w reżyserii Dmitrija Czerniakowa oraz znany wszystkim Szekspirowski dramat „Hamlet” zrealizowany przez Krzysztofa Warlikowskiego. Przedstawienia dostępne są bezpłatnie z napisami w języku polskim.

„Siergiej Prokofjew: Wojna i pokój” w reżyserii Dmitrija Czerniakowa, pod kierownictwem muzycznym Vladimira Jurowskiego, to sztuka, która bije wszelkie dymensje. Świadczy o tym już fakt zaangażowania ponad 40 solistów i solistek. Prokofiew udźwiękowił epokową powieść Lwa Tołstoja jako potężny ciąg scen pomiędzy historią miłosną Nataszy Rostowej i Andrzeja Bołkońskiego a bitwą rosyjskiej armii z wojskami Napoleona. Największe dzieło muzyczno-dramatyczne Prokofiewa łączy w 13 obrazach dramat społeczny z kroniką dziejów, tworząc monumentalną całość.

Prokofiew zaczął komponować operę w 1941 roku, podczas II wojny światowej. Przez długi czas uważano, że powieść Tołstoja nie nadaje się na adaptację operową, ponieważ jest zbyt złożona. Ale kompozytor podjął ambitną próbę przekształcenia przeplatających się wątków w muzyczną kwintesencję. Pierwsza wersja ukończona została w 1943 roku. Analogie między fabułą rozgrywającą się w czasie wojen napoleońskich a II wojną światową wywołały debatę publiczną. Prokofiew pod naciskiem władz musiał wielokrotnie przerabiać operę. Pracował nad nią aż do śmierci w 1953 roku, ale premiery kompletnego dzieła nie dożył.

Po ataku Rosji na Ukrainę opera, uważana za rosyjskie dzieło narodowe, nie straciła na aktualności. Wyzwanie stworzenia nowej inscenizacji podjął zespół wokół reżysera Dmitrija Czerniakowa i kierownika muzycznego Vladimira Jurowskiego. Przedstawienie wystawiono z okazji 70. rocznicy śmierci Prokofiewa w Bawarskiej Operze Narodowej. Czerniakow zazwyczaj przenosi fabuły operowe do czasów współczesnych, często prezentuje je w pozornie codziennych lub intymnych sceneriach i sytuacjach, przez co widzowie nigdy nie mogą uciec w zdystansowaną perspektywę planu ogólnego. Poruszać mogą przedstawione w swojej niedoskonałości postaci, ze swoimi błędami i raz to udanymi, innym razem daremnymi próbami bycia szczęśliwymi.

Poniżej możecie obejrzeć operę „Siergiej Prokofjew: Wojna i pokój”. 216-minutowe przedstawienie jest dostępne do 5 września 2023 roku:

Drugim dziełem zaprezentowanym przez Arte.tv jest nowa odsłona opery „Hamlet” skomponowanej przez Ambroise’a Thomasa, prosto z Paryskiej Opery Narodowej. Inscenizacja została zrealizowana przez polskiego reżysera Krzysztofa Warlikowskiego pod kierownictwem muzycznym Thomasa Hengelbrocka.

„Hamlet” to bez wątpienia jedno z najbardziej znanych dzieł Szekspira, które do dziś porusza poetów, filozofów i muzyków. Ta sztuka, pełna duchów, udręczonych postaci i tragicznych romansów, spotkała się ze szczególnym zainteresowaniem romantyków XIX wieku. Zafascynowały ich pytania egzystencjalne, nieszczęśliwa miłość Ofelii i mściwy duch ojca Hamleta. Utrapienia duńskiego królewicza zainspirowały Alexandra Dumasa ojca do napisania sztuki w stylu francuskim, która została następnie adaptowana przez librecistów Michela Carré i Julesa Barbiera. To właśnie libretto skłoniło Ambroise’a Thomasa do skomponowania żywiołowej opery, ukazującej jego mistrzostwo w tworzeniu partii wokalnych i orkiestrowych.

Thomas przekłada dzieło Szekspira na muzyczno-dramatyczny język wielkiej opery francuskiej. Otchłanie ludzkiej psychiki są głównym motywem produkcji Warlikowskiego. Również w przypadku „Hamleta” zgłębia on szaleństwo, które leży u podstaw dramatu Szekspira i udźwiękowienia Thomasa. Słynny francuski baryton Ludovic Tézier śpiewa rolę tytułową, a Lisette Oropesa wciela się w rolę Ofelii. Głosy tych śpiewaków współgrają z głosami Chóru Opery Paryskiej i muzyką Orkiestry Opery Paryskiej.

Poniżej możecie obejrzeć operę „Ambroise Thomas: Hamlet”. 190-minutowe przedstawienie jest dostępne do 30 marca 2024 roku:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: teatr