„Bohater naszych czasów” – balet na podstawie powieści Michaiła Lermontowa na żywo w kinach 9 kwietnia

7 kwietnia 2017


W niedzielę 9 kwietnia Teatr Bolszoj w Moskwie zaprezentuje balet „Bohater naszych czasów” na podstawie powieści pod tym samym tytułem autorstwa Michaiła Lermontowa. Spektakl będzie można obejrzeć na żywo w 17 kinach w Polsce, a następnie w retransmisjach w innych ośrodkach.

„Bohater naszych czasów” to pierwsza rosyjska powieść psychologiczna. Akcja książki pisanej w latach 1837-1840 rozgrywa się w Carskiej Rosji. Młody oficer Pieczorin zostaje wysłany na Kaukaz. Bardziej niż służba pochłaniają go jednak przygody z kobietami, zarówno miejscowymi, jak i rosyjskimi damami. Znudzony, niezdolny do głębszych uczuć, rani nie tylko kolejne kochanki, ale także przyjaciół i siebie samego. To opowieść obnażająca tajniki rosyjskiej melancholijnej duszy. Sam Pieczorin stał się zresztą pierwowzorem całej galerii rosyjskich bohaterów literackich: tzw. ludzi zbędnych, znudzonych egzystencją, zimnych dandysów, niemających celu w życiu.

Stworzenie nowego baletu na zamówienie Teatru Bolszoj zainicjował poprzedni dyrektor artystyczny tego zespołu, Siergiej Filin, który postanowił połączyć osobowości choreografa Jurija Posochowa i reżysera Kiriłła Serebriennikowa. To właśnie do tego ostatniego zwrócił się z pytaniem, jaki temat wybrał by dla nowego dzieła. Serebriennikow bez wahania wskazał na „Bohatera naszych czasów” ? powieść Michaiła Lermontowa.

Reżyser zaprojektował także scenografię i współuczestniczył w stworzeniu kostiumów do spektaklu. Skomponowanie muzyki do tego trzyaktowego baletu powierzono młodemu, zaledwie 32-letniemu wówczas kompozytorowi Ilii Demuckiemu, znanemu z raczej tradycyjnego języka muzycznego. Choreograf Jurij Posochow to były pierwszy solista baletu Teatru Bolszoj, Duńskiego Baletu Królewskiego i San Francisco Ballet, gdzie jest obecnie choreografem rezydentem. Własne balety tworzy od 2000 roku. Już trzy razy współpracował z Teatrem Bolszoj: w 2004 roku wystawił na moskiewskiej scenie balet „Magrittomania”, stworzony pierwotnie dla San Francisco Ballet. W 2006 roku zrealizował w Bolszoj „Kopciuszka” do muzyki Prokofiewa, który wykraczał poza tradycyjną bajkę, a 2012 zaproponował żartobliwą „Classical Symphony”, w której pozwolił tancerzom z humorem potraktować własną wirtuozerię.

Twórcy baletu „Bohater naszych czasów” uznali, że wielowątkowa i wielopłaszczyznowa powieść Lermontowa nie nadaje się do linearnego opowiedzenia językiem klasycznego baletu z akcją. Zmieniającą się wraz z upływem czasu, ale i psychologicznie, główną postać Pieczorina postanowili powierzyć trzem różnym tancerzom, a całość pokazać w formie obrazów wyrażających ducha powieści i emocje bohaterów. Baletowa adaptacja powieści Lermontowa, składa się ? jak i literacki pierwowzór ? z kilku części: „Bela”, „Tamań”, „Księżniczka Mary” (wybranych z pięciu powieściowych epizodów), przedstawiających różne oblicza głównej postaci. Część pierwsza to retrospekcja na tle kaukaskich szczytów i zderzenie tańca klasycznego (cywilizacja europejska) z ludowym (czerkieskie stroje i tańce symbolizują wolność i siłę natury). Część druga to coś w rodzaju mistycznego thrillera, w którym znalazł się młody Pieczorin, wysłany do małego miasteczka na brzegu morza. Część trzecia, najmocniej osadzona w XIX-wiecznych realiach carskiej Rosji, rozgrywa się w uzdrowiskach, gdzie kuracjuszami byli zarówno arystokraci, jak i żołnierze okaleczeni w licznych wojnach prowadzonych przez imperium. Scenografia odtwarza niemal dosłownie uzdrowiskowy pawilon w Piatigorsku.

W 2016 roku spektakl został nagrodzony aż trzema Złotymi Maskami, prestiżowymi rosyjskimi nagrodami teatralnymi. W głównych partiach zobaczymy: Igora Cwirko, Artioma Owczarenkę i Rusłana Skworcowa jako Pieczorina, Olgę Smirnową, Jekaterinę Szypulinę i Swietłanę Zacharową w rolach kobiet życia głównego bohatera.

Trwające około 2 godzin i 45 minut przedstawienie będzie można zobaczyć w niedzielę 9 kwietnia o godzinie 17:00 na żywo w kinach sieci Multikino w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu (Malta), Szczecinie, Warszawie (Złote Tarasy) i Zabrzu, a także w kinach studyjnych w Dąbrowie Tarnowskiej (Kino Sokół), Katowicach (Kino Rialto), Limanowej (Limanowski Dom Kultury kino Klaps), Rzeszowie (kino Zorza), Wrocławiu (Kino Nowe Horyzonty) i Warszawie (Kino Praha).

Retransmisje w późniejszych terminach zaplanowano: 7 maja w Oświęcimiu (Oświęcimskie Centrum Kultury ? Nasze Kino), 11 maja w Dębicy (kino Kosmos), 14 maja w Łodzi (Łódzki Dom Kultury kino Szpulka) oraz Koninie (Kino Oskard), 21 maja w Łukowie (kino Łuków) i Gliwicach (kino Amok), 28 maja w Ostrowie Wielkopolskim (kino Komeda) i Poznaniu (kino Rilato) oraz 28 czerwca w Kętach (Dom Kultury w Kętach).

Poniżej możecie zobaczyć oficjalny zwiastun widowiska baletowego „Bohater naszych czasów”:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: teatr