Big Book Cafe udostępni bezpłatnie w sieci trzy widowiska inspirowane książkami o polskiej wsi. Każde będzie można oglądać tylko przez jeden dzień
Między świętami bożonarodzeniowymi a sylwestrem można będzie obejrzeć bezpłatnie w internecie literackie widowiska inspirowane książkami o polskiej wsi, życiu chłopów i kulturze ludowej. Specjalne pokazy online udostępni Big Book Cafe.
Kameralne przedstawienia na podstawie literatury zwykle są dostępne tylko dla tych, którzy przychodzą do Big Book Cafe w Warszawie. Słynne teksty interpretują aktorskie sławy, towarzyszy im muzyka na żywo i animacje archiwalnych zdjęć. Teraz trzy takie widowiska będziemy mogli obejrzeć online na kanale YouTube Big Book Cafe. Warto zaplanować sobie czas na seans, ponieważ każdy ze spektakli ma być dostępny jedynie przez 24 godziny.
„Chłopki” i „Chłopy”, czyli reportaż historyczny i klasyczna powieść
„Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak (sprzedane już w ponad półmilionowym nakładzie) wywołały masowe zainteresowanie książkami i opowieściami o polskiej wsi i falę dyskusji o chłopskich korzeniach wielu współczesnych rodzin. W widowisku „Chłop(ki)” według pomysłu Anny Król reportaż historyczny został zestawiony z klasykiem – „Chłopami” Władysława Reymonta, opowieść o wydaniu Jagny za mąż idzie w parze z opisami realiów życia kobiet na wsiach na przełomie wieków. Teksty ożywiają trzy aktorki: Jowita Budnik, Olga Bołądź i Michalina Łabacz, a muzykę wykonuje Kasai. Do tego na ekranie pojawiają się obrazy i pejzaże polskich wsi.
Do obejrzenia: piątek, 27 grudnia, od godz. 19:00 (widowisko dostępne przez 24 godziny)
„Kamień na kamieniu”, czyli pożegnanie z wsią
„Kamień na kamieniu” to jedna z najważniejszych powieści w dorobku Wiesława Myśliwskiego, przejmujący portret codziennego wiejskiego życia, pracy i relacji na wsiach, wielki hołd złożony odchodzącej do przeszłości kulturze chłopskiej. Napisana pod koniec XX wieku powieść uznawana była za zwieńczenie tzw. nurtu wiejskiego, opowiadając o zawiłych losach dwóch braci, Myśliwski pożegnał znikający świat obyczajów, sposobów myślenia i związków człowieka z przyrodą. Fragmenty pięknej i poruszającej prozy interpretują Grzegorz Damięcki i Przemysław Bluszcz, akompaniuje im pianista Krzysztof Ratajski, natomiast atmosferę budują animacje archiwalnych fotografii.
Do obejrzenia: niedziela, 29 grudnia, od godz. 19:00 (widowisko dostępne przez 24 godziny)
W chłopskiej chacie
Anita Sokołowska wzięła na warsztat najnowszą książkę Kamila Janickiego „Życie w chłopskiej chacie”, historyczny przewodnik po dniach i nocach polskich chłopów i w połączeniu z inspiracjami płynącymi z dawnych polskich tekstów ludowych wyreżyserowała widowisko „Nie przez próg!”. Pokazuje ono, jak się żyło w chłopskich domach – na co dzień i od święta, jakie były warunki życia, jakie obyczaje, jak cykl natury wpływał na dietę i zajęcia. Inspiracją dla widowiska były też fragmenty z „Księgi Henrykowskiej”, „Psalmów” Jana Kochanowskiego, z książek „Polskie tradycje i obyczaje rodzinne” oraz „Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne”, a nawet ludowe przysłowia, pieśni żałobne i pogrzebowe. Do współpracy Anita Sokołowska zaprosiła dwójkę znakomitych aktorów: Joannę Król i Piotra Witkowskiego, a muzykę stworzył Krzysztof Kaliski. Atmosferę dopełniają animacje fotograficzne.
Do obejrzenia: wtorek, 31 grudnia, od godz. 19:00 (widowisko dostępne przez 24 godziny)
Big Book Cafe to dwa centra literackie tworzone w Warszawie przez Fundację „Kultura nie boli”. W 2024 roku odbyło się tam 241 nieodpłatnych wydarzeń inspirowanych literaturą, w tym premierowe pokazu 19 spektakli i słuchowisk. Powyższe trzy widowiska powstały jako część projektu „Albośmy to jacy tacy” finansowanego przez Unię Europejską, są też częścią Stałego Programu Kulturalnego realizowanego dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy. Zgody na wykorzystanie fragmentów udzieliły Wydawnictwo Marginesy, Znak i Wydawnictwo Poznańskie.
[am]
fot. główna: Michał Wróbel
Kategoria: teatr