Barwny „Don Kichot” z Teatru Bolszoj na żywo w kinach 10 kwietnia

5 kwietnia 2016

balet-don-kichot-1
W niedzielę 10 kwietnia w 8 kinach w Polsce widzowie będą mogli zobaczyć transmisję kinową widowiska baletowego Teatru Bolszoj na podstawie słynnej powieści Cervantesa „Don Kichot”.

Przygody Don Kichota wielokrotnie stawały się inspiracją dla widowisk baletowych, ale do naszych czasów przetrwało tylko dzieło Mariusa Petipy do muzyki sztandarowego kompozytora baletowego carskich teatrów ? Ludwiga Minkusa. Balet ten niemal nie schodzi ze sceny Teatru Bolszoj od swej premiery w 1869 roku, w coraz to nowszych wersjach choreograficznych i reżyserskich. Tym razem swoją wersję wznawia ? w nowych kostiumach i dekoracjach ? Aleksiej Fadejeczew. Premiera nowej inscenizacji odbyła się w lutym, teraz zobaczą ją widzowie transmisji kinowych na całym świecie.

Melomani kochają baletowe komedie, a najbardziej „Don Kichota”. Nic dziwnego: ten luźno oparty na wątkach powieści Cervantesa balet aż kipi od tanecznych popisów, stylizowanych ognistych hiszpańskich tańców i przezabawnych scen pantomimicznych. Kitri, córka oberżysty, kocha z wzajemnością biednego cyrulika Basilia, ale ojciec chce ją wydać za bogatego szlachcica. Na szczęście sprytny Basilio i rezolutna Kitri z pomocą błędnego rycerza Don Kichota oraz jego giermka Sancho Pansy wywiodą ojca dziewczyny w pole i otrzymają rodzicielskie błogosławieństwo. Pierwszą wersję choreograficzną „Don Kichota” do muzyki Minkusa stworzył Marius Petipa, ojciec XIX-wiecznego baletu rosyjskiego; nie mogło więc zabraknąć wielkiej sceny z udziałem zjaw i driad, znanej jako „Sen Don Kichota”.

balet-don-kichot-2

Za klasyczną tradycją wystawiania „Don Kichota” podąża wiernie choreograf Aleksiej Fadejeczew, po raz kolejny realizując to pełne humoru i brawurowego tańca arcydzieło. Z dwóch alternatywnych wersji zakończenia (moskiewskiego ? z zabawą na rynku Barcelony i petersburskiego ? z balem w książęcym zamku) Fadejeczew wybrał to drugie, pełne elegancji. W tej właśnie finałowej scenie znajduje się popisowe pas de deux pary głównych bohaterów, rozbudowane do większej formy grand pas przez włączenie pomiędzy tańce Kitri i Basilia wariacji dwóch solistek. Wykonanie tego popisowego fragmentu i całego baletu, najeżonego technicznymi trudnościami, a jednocześnie wymagającego naturalnej, komicznej gry aktorskiej, stawia olbrzymie wymagania przed tancerzami. Oprócz mistrzostwa tanecznego muszą odznaczać się sceniczną charyzmą i osobowością. Tego nie zabraknie z pewnością podczas spektaklu transmitowanego 10 kwietnia z Teatru Bolszoj. Jako Kitri wystąpi Jekaterina Krysanowa, którą polscy widzowie podziwiali jako kapryśną Kasię w „Poskromieniu złośnicy”, zaś sprytnym Basiliem będzie Siemion Czudin, artysta perfekcyjny technicznie, o uroku wiecznego chłopca.

balet-don-kichot-3

Zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji) cieszy się ogromną i niesłabnącą sławą. Na jego występy baletomani wszystkich większych miast świata czekają z ogromną niecierpliwością. Dlatego też kierownictwo tej czołowej sceny operowo-baletowej Rosji zdecydowało się, wzorem nowojorskiej The Metropolitan Opera, na organizację transmisji przedstawień baletowych.

Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). W XX wieku, gdy Moskwa znów stała się stolicą państwa i ośrodkiem władzy, Teatr Bolszoj rozkwitł i stał się wizytówką całej radzieckiej sztuki baletowej. Tu jaśniały talenty Galiny Ułanowej, Mai Plisieckiej, Jekateriny Maksimowej, Władimira Wasiliewa czy Irka Muchamiedowa. Również dziś wirtuozeria zespołu i solistów stoi na najwyższym poziomie i jest wzorem do naśladowania dla innych kompanii baletowych na całym świecie.

balet-don-kichot-4

Trwające około 3 godzin i 10 minut (w tym 2 przerwy) przedstawienie będzie można zobaczyć 10 kwietnia na żywo w kinach w Dąbrowie Tarnowskiej (Kino Sokół), Katowicach (Kino Rialto), Koninie (Kino Oskard), Limanowej (Klaps), Przemyślu (Centrum Kulturalne w Przemyślu – kino Centrum), Rzeszowie (Zorza), Warszawie (Kino Praha) i Wrocławiu (Kino Nowe Horyzonty). O szczegóły odnośnie zakupu biletów należy pytać w kasach kin.

Retransmisje w późniejszych terminach zaplanowano: 7 maja w Łodzi (w kinie Szpulka), 8 maja w Łukowie (ŁDK kino Łuków), Warszawie (Dom Kultury Świt), Oświęcimiu (Nasze kino), 15 maja w Krakowie (kino ARS) i 20 maja we Włoszczowej (kino Muza).

Poniżej możecie zobaczyć oficjalny zwiastun widowiska baletowego „Don Kichot”:

Reportaż z premiery „Don Kichota”, która odbyła się w Teatrze Bolszoj 2 lutego 2016 roku:

fot. Damir Yusupov

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: teatr