Balet na podstawie komedii Szekspira „Poskromienie złośnicy” w niedzielę 24 stycznia w kinach na żywo

18 stycznia 2016

Balet-Poskromienie-zlosnicy-Bolszoj
W najbliższą niedzielę, 24 stycznia, w wybranych kinach w Polsce odbędzie się bezpośrednia transmisja z Teatru Bolszoj baletu „Poskromienie złośnicy” w choreografii Jeana-Christophe’a Maillota.

Teatr Bolszoj przyzwyczaił widzów do prezentowania podczas swych transmisji kinowych dzieł baletu klasycznego, ewentualnie XX-wiecznych arcydzieł swych najbardziej znanych choreografów. Tym razem sławny zespół zaprezentuje nowinkę w swoim repertuarze baletowym ? „Poskromienie złośnicy” w nowym ujęciu choreograficznym Jeana-Christophe?a Maillota.

Dyrektor i główny choreograf Baletu Monte Carlo, Jean-Christophe Maillot, specjalnie dla baletu Teatru Bolszoj stworzył swoją taneczną wersję Szekspirowskiej komedii „Poskromienie złośnicy”. Spektakl tym bardziej na czasie, że w tym roku obchodzimy 400-lecie śmierci Szekspira. To pierwszy wypadek, aby Jean-Christophe Maillot zrealizował swój nowy balet na zamówienie obcej sceny, nie wystawiając go najpierw w prowadzonym przez siebie Ballet de Monte Carlo. Ryzyko się opłaciło ? premiera w lipcu 2014 roku została przyjęta owacyjnie, a spektakl i jego wykonawców nagrodzono aż trzema prestiżowymi rosyjskimi nagrodami teatralnymi Złotej Maski.

Treść baletu jest dość wiernie osnuta na kanwie komedii Szekspira. Bogaty mieszczanin Baptista ma dwie córki na wydaniu: miłą i dobrze wychowaną Biankę oraz pełną temperamentu złośnicę Katarzynę. Liczni wielbiciele chętnie wzięliby Biankę za żonę, ale ojciec stawia warunek ? najpierw musi się znaleźć mąż dla Katarzyny. Tymczasem panna swoimi fochami potrafi zniechęcić każdego. Czy Petruchio z Werony poradzi sobie z nieznośną Kasią? Wszyscy wiemy, że tak, ale zanim to nastąpi oglądamy ciąg dramatycznych i komicznych wydarzeń, jak ślub Katarzyny z pijanym Petruchiem, jego fizyczne i psychiczne gnębienie krnąbrnej żony, aż po narodziny ich wzajemnej miłości.

Maillot przenosi historię miłości i walki o dominację w związku w nieokreślony czas, a dzięki uwspółcześnionym kostiumom podkreśla uniwersalną wymowę komedii Szekspira. Choreograf nie porzucając zasady „uczyć i bawić”, bardziej współcześnie i drapieżnie ukazuje zawiłości ludzkiej psychiki i kontaktów damsko-męskich. Dzięki temu artyści baletu Teatru Bolszoj mogli stworzyć wielowymiarowe kreacje nie tylko taneczne, ale i aktorskie. Para głównych bohaterów: Jekaterina Krysanowa (Katarzyna) i Władisław Łantratow (Petruchio) otrzymali za swe role Złote Maski. Podziwiać będziemy także Siemiona Czudina jako Lucentia i Olgę Smirnową jako słodką Biankę, siostrę Katarzyny. Atutem spektaklu jest także zmieniająca się w okamgnieniu mobilna, uniwersalna scenografia.

Transmisje na żywo zaplanowano w kinach w ośmiu polskich miastach: Dąbrowie Tarnowskiej (Kino Sokół), Gliwicach (Kino Amok), Katowicach (Kino Rialto), Koninie (Kino Oskard), Limanowej (kino Klaps), Przemyślu (Centrum Kulturalne w Przemyślu-kino Centrum), Warszawie (Kino Praha) i Wrocławiu (Kino Nowe Horyzonty). Retransmisje w późniejszych terminach będzie można zobaczyć: 14 lutego w Warszawie (Dom Kultury Świt), 20 lutego w Łodzi (ŁDK / kino Szpulka), 21 lutego w Krakowie (kino ARS), 6 marca w Łukowie (kino Łuków), 13 marca w Oświęcimiu (Nasze kino) i 22 kwietnia we Włoszczowej (kino Muza). O szczegóły odnośnie zakupu biletów należy pytać w kasach kin.

Przedstawienie trwa około 2 godzin (w tym jedna przerwa). Poniżej możecie zobaczyć zwiastun baletu „Poskromienie złośnicy” w choreografii Jeana-Christophe’a Maillota:

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: teatr