Adaptacja „Dziwnych losów Jane Eyre” w ramach cyklu National Theatre Live!

3 grudnia 2015

sztuka-jane-eyre-national-theatre
Brytyjski Teatr Narodowy w ramach projektu National Theatre Live przygotował dla widzów na całym świecie kolejną sceniczną adaptację klasycznego dzieła literackiego. 8 grudnia – również w wybranych kinach w Polsce – będzie można zobaczyć sztukę na podstawie powieści „Dziwne losy Jane Eyre” Charlotte Brontë.

Już prawie 170 lat historia biednej dziewczyny Jane Eyre napisana przez Charlotte Brontë pozostaje inspirującą i pionierską wypowiedzią na temat walki kobiety o wolność i spełnienie własnych marzeń i dążeń. Młode kobiety nadal identyfikują się z Jane ? kobietą o dużej samoświadomości i poczuciu odrębności, sprzeciwiającej się narzuconym konwenansom, swojemu miejscu w świecie determinowanemu przez majątek, urodzenie i płeć.

Od dzieciństwa biedna sierota Jane Eyre (w tej roli wystąpi Madeleine Worrall) z podniesionym czołem zmaga się z przeciwnościami losu, dyskryminacją ze względu na swoją biedę, niesprawiedliwością i zdradą, która zatruwa jej serce. Wszystko to prowadzi ją do podejmowania trudnych decyzji, które ostatecznie okażą się trafne i przyniosą jej spełnienie i wymarzoną miłość na jej własnych warunkach.

Ta teatralna adaptacja arcydzieła Brontë po raz pierwszy została wystawiona w ubiegłym roku przez teatr Bristol Old Vic, gdzie opowieść była rozdzielona na dwa wieczory. Teraz reżyserka Sally Cookson przenosi swoją inscenizację na scenę Teatru Narodowego i skraca do jednego wieczoru. Transmisja przedstawienia z Londynu zaplanowana jest na 8 grudnia 2015 roku.

W dniu premiery transmisję sztuki na żywo będzie można zobaczyć jedynie w trzech miejscach w Polsce: w kinie Praha i kinie Atlantic w Warszawie oraz w Nowych Horyzontach we Wrocławiu. W późniejszych terminach „Jane Eyre” będzie też emitowana w Limanowej (15 stycznia 2016, kino Klaps), Żywcu (24 stycznia, kino Janosik), Ciechanowie (15 lutego, kino Łydynia) i Koninie (21 marca, kino Centrum).

Z uwagi na duże zainteresowanie spektaklem w dniu premiery, radzimy pośpieszyć się z rezerwacją biletów w poszczególnych kinach.

Przedstawienie trwa około 210 minut. Pokazy odbędą się w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: teatr