Słuchowisko na podstawie „Don Kichota” Cervantesa w niedzielę w Teatrze Polskim i radiowej Dwójce

27 kwietnia 2019


W niedzielę 28 kwietnia w cyklu „Europa po polsku” Programu 2 Polskiego Radia i Teatru Polskiego w Warszawie usłyszymy i zobaczymy tym razem adaptację wielkiej powieści „Don Kichote” Miguela de Cervantesa w przekładzie Anny i Zygmunta Czernych. W słuchowisku wystąpią Mirosław Zbrojewicz i Zbigniew Zamachowski.

Radiowa Dwójka zainaugurowała w lutym nowy cykl „Europa po polsku” ? są to słuchowiska realizowane we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie. W ramach tej inicjatywy prezentowane są istotne dla kultury europejskiej dzieła literackie w polskich przekładach. Do tej pory zrealizowane zostały dwie premiery: „Faust” Goethego oraz „Trzy siostry” Czechowa. Teraz pora na „Don Kichota” Miguela de Cervantesa.

Adaptacja napisana przez Szymona Kuśmidra koncentruje się na drugim tomie powieści wydanym przez Cervantesa w 1615 roku. Dlatego brak tutaj legendarnych już przygód szlachcica z Manchy, który pod silnym wpływem popularnych wtedy romansów postanawia ratować świat pełen zła i cierpienia. Don Kichote w spektaklu Kuśmidra nie walczy z wiatrakami, a jedynie próbuje przekonać ludzi, z którymi żyje, którzy się nim opiekują, że nie jest szalony. Próbuje ocalić swoją wrażliwość i swój bardzo osobisty sposób postrzegania świata, który odbierany jest przez jego towarzyszy jako nierealny. Reżyser odwraca nieco sytuację w kontekście dotychczasowej recepcji dzieła Cervantesa.

„Nasz 'Don Kichote’ jest normalny” ? mówi Mirosław Zbrojewicz, odtwórca tytułowej roli. „Założyliśmy, że mój bohater jest artystą i tylko jego świat jest prawdziwy. Szaleni są wszyscy dookoła niego ? ludzie, którzy nie chcą zgodzić się z racjonalnością tego, co opowiada Don Kichote” ? dodaje aktor.

„Don Kichote” Miguela de Cervantesa to debiut reżyserski na antenie radiowej Dwójki aktora Szymona Kuśmidera. W obsadzie znaleźli się: Mirosław Zbrojewicz (Don Kichote), Zbigniew Zamachowski ? gościnnie (Sanczo Pansa), Barbara Kurzaj (Gospodyni), Marta Kurzak (Antonia), Adam Biedrzycki (Pleban), Tomasz Błasiak (Balwierz Mikołaj), Piotr Bajtlik (Samson Carrasco), Tomasz Drabek (Król, Król we śnie), Marcin Jędrzejewski (Bogacz, Kardynał we śnie), Przemysław Wyszyński (Pasterz, Mistrz we śnie), Izabela Bukowska (Śmierć, Altisidora i Księżniczka we śnie), Ewa Domańska (Diabeł, Emerencja i Królowa we śnie).

Premiera „Don Kichota” na deskach Teatru Polskiego w Warszawie w niedzielę 28 kwietnia o godz. 16:00. Transmisja odbędzie się na antenie radiowej Dwójki, a także na stronie dwojka.polskieradio.pl.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: słuchowiska