Sen o wolności w Polsce z lat 70. Nowe słuchowisko Audioteki na podstawie „Bowiego w Warszawie” Doroty Masłowskiej

19 września 2022

Audioteka zrealizowała nową superprodukcję z topowymi polskimi aktorami. Tym razem jest to słuchowisko „Bowie w Warszawie” na podstawie dramatu Doroty Masłowskiej. Sama autorka trzymała pieczę nad warstwą kreatywną dźwiękowego spektaklu. Superprodukcja w reżyserii Pawła Świątka jest już dostępna w Audiotece.

Gra pozorów, brak tolerancji, przemoc i wszechobecna szarzyzna to znak czasów gierkowskiej dekady lat 70. Nic dziwnego, że przyjazd Davida Bowiego, który zatrzymuje się na chwilę w Warszawie, obrasta legendą i budzi uśpione marzenia i tęsknoty.

Bowie był gwiazdą światowego formatu i człowiekiem zarówno kontrowersyjnym, jak i budzącym fascynację. To postać oderwana od realiów peerelowskiej Warszawy. Jego krótki pobyt w stolicy, w trakcie podróży z Moskwy do Berlina, uwypuklił różnice między rzeczywistością „zachodu”, a lokalnymi standardami, w których brak miejsca na wolność i poszukiwanie siebie.

W tym samym czasie w jednym z dusznych i ciasnych warszawskich mieszkań plutonowy Wojciech Krętek usiłuje rozwikłać sprawę niejakiego Dusidamka z Mokotowa. Siejący postrach oprawca zdaje się jednak być tylko symbolem przemocy i opresji, których mieszkanki Warszawy doświadczają na każdym kroku od świata i siebie nawzajem. Czy król muzyki ma coś wspólnego z seryjnym dusicielem?

„Wizyta Davida Bowiego w Polsce, bardzo krótka i dość przypadkowa w latach 70., zawsze prowokowała moją wyobraźnię, bo on jest dla mnie symbolem wolności, a Polska jest dla mnie symbolem braku wolności, albo nieumiejętności wolności. Zawsze bardzo mnie interesowało, co wydarzyło się w głowie Davida, kiedy spędził w naszej stolicy słynne 40 minut. A raczej, co wydarzyło się wtedy tutaj, co tkwiło za pewnymi pozorami i fasadami, które mógł zobaczyć. Sztuka 'Bowie w Warszawie’ jest fantazją na ten temat, fantazją również językową” – mówi Dorota Masłowska, autorka „Bowiego w Warszawie”.

Reżyserem słuchowiska na podstawie sztuki Masłowskiej jest Paweł Świątek, absolwent reżyserii na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST im. Ludwika Solskiego. Za muzykę, udźwiękowienie oraz miks i mastering piosenek odpowiada kompozytor Dominik Strycharski, współtwórca ponad 90 spektakli, laureat Paszportu „Polityki” w kategorii „Teatr” za tworzone, często na żywo, muzyczne fonosfery, które nie tylko oddają atmosferę spektakli, ale są jednymi z ich bohaterów i scenicznymi partnerami dla aktorów i aktorek. W rolę producentki kreatywnej audiobooka wcieliła się sama autorka – Dorota Masłowska.

„Z twórczością Doroty Masłowskiej spotykamy się nie pierwszy raz, ale po raz pierwszy razem z Dorotą współpracowaliśmy przy przygotowaniach do tego słuchowiska” – komentuje reżyser Paweł Świątek. „Mam nadzieję, że przyjemność tworzenia tego audiobooka chociaż w części przeniesie się na naszych słuchaczy” – dodaje.

Głównym bohaterom superprodukcji głosów udzielają popularni polscy aktorzy, m.in. Marek Kalita, Justyna Wasilewska, Magdalena Lamparska, Maria Maj, Agnieszka Podsiadlik, Tomasz Karolak, Janusz Chabior, Edyta Olszówka i Magdalena Kuta.

Superprodukcja „Bowie w Warszawie” dostępna jest już na stronie internetowej oraz w aplikacji Audioteki. Można jej także posłuchać w ramach usługi Audioteka Klub. Poniżej zamieszczamy fragment słuchowiska.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: słuchowiska