Radiowa adaptacja „Złego” na antenie Dwójki

19 marca 2015

sluchowisko-zly-tyrmanda
19 marca mija 30. rocznica śmierci znanego pisarza i publicysty Leopolda Tyrmanda. Z tej okazji w najbliższy weekend, 21 i 22 marca, Program 2 Polskiego Radia wyemituje radiową adaptację powieści „Zły” w opracowaniu Bogumiły Prządki i reżyserii Janusza Kukuły.

Napisany w latach 50. przez Leopolda Tyrmanda „Zły” pozostaje najchętniej czytanym polskim kryminałem. Tytułowy „Zły” to tajemniczy bohater samozwańczo walczący w obronie słabszych z warszawskimi chuliganami i półświatkiem stolicy. Zaczyna się od tajemniczych napadów. Z tym, że wszyscy atakowani ? to bandziory. Ludowa milicja staje na głowie, by dostać jedynego sprawiedliwego, szeryfa bez twarzy, który sprawia, że ludzie zaczynają się czuć bezpieczni. Podziemny światek Warszawy rusza na wojnę. Bohater ma tylko jeden znak rozpoznawczy, niezwykłe, świetliste spojrzenie. Dodatkowo w tle rozgrywa się historia miłosna, której osią jest dziewczyna, niechcący wciągnięta w przestępcze życie Warszawy.

W słuchowisku w adaptacji Bogumiły Prządki i reżyserii Janusza Kukuła występują: Marian Opania (redaktor Kolanko), Krzysztof Kolberger (Halski), Agnieszka Pilaszewska (Marta), Piotr Pręgowski (Kuba), Wiesław Drzewicz (Kalodont), Krzysztof Gosztyła (Merynos), Marek Obertyn (Zły), Bronisław Pawlik (Drobniak), Piotr Bąk (Dziarski). W pozostałych rolach grają: Wojciech Wysocki, Tadeusz Borowski, Ewa Borowik, Włodzimierz Nowakowski, Bogdan Baer, Marcin Troński, Krystyna Królówna, Bogusz Bilewski, Jerzy Bończak, Andrzej Fedorowicz, Renata Pękul, Witold Pyrkosz, Krystyna Tkacz, Kazimierz Mazur, Tadeusz Grabowski, Henryk Łapiński, Arkadiusz Bazak, Mirosława Krajewska, Wojciech Zagórski, Hanna Polk, Jerzy Karaszkiewicz i Jerzy Rostkowski.

Słuchowisko wyemitowane zostanie w dwóch częściach: pierwsza ? 21 marca (sobota) o godz. 22.00, druga ? 22 marca (niedziela) o godz. 18.00. Również w niedzielę Dwójka zaprasza na „Zagadkowy kwadrans”, którego tematem będzie „Warszawa Tyrmanda” (godz. 11.00) oraz na „Strefę literatury”, w której o swojej przygodzie z lekturą „Złego” opowiedzą znani pisarze (godz. 22.00).

Premiera słuchowiska odbyła się w 1995 roku.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: słuchowiska