Premiera superprodukcji audio na podstawie „Procesu” Franza Kafki

23 lutego 2026

Empik Go zrealizował superprodukcję audio na podstawie „Procesu” Franza Kafki. W Józefa K. w adaptacji jednej z najważniejszych powieści XX wieku wciela się Piotr Pacek.

Niesłuszne oskarżenie, system, który nie tłumaczy swoich decyzji, poczucie absurdu i niesprawiedliwości – to problemy niezmiennie towarzyszące nam współcześnie. Powieść Kafki daje więc dzisiejszemu odbiorcy wiele nowych możliwości interpretacji. Dziś Józef K. mógłby mierzyć się ze spadkiem zaufania do mediów, polityków i systemu sądownictwa, niepewną sytuacją geopolityczną, światem nowych technologii zarządzanym przez gigantów w sposób dla szarego człowieka niezrozumiały oraz kulturą cancellingu, w której wyroki zapadają szybciej niż kiedykolwiek.

Niezwykłą aktualność dzieła postanowili wykorzystać twórcy nowej superprodukcji audio. „’Proces’ w naszej adaptacji nie udaje teatru z czasów, które wszyscy znamy tylko z sepiowanych zdjęć i nudnych szkolnych lektur. To współczesne audio, w którym za kostiumem epoki stoi prawdziwy człowiek – z dzisiejszym lękiem, wstydem, ironią i samotnością” – mówi o przygotowanej przez studio Empik Go adaptacji scenarzystka i reżyserka Jolanta Gwardys.

„Nie interesuje nas muzealna rekonstrukcja ani teatralna maniera. I choć emocje są współczesne, to świat pozostaje wierny tamtemu czasowi – słychać brukowaną ulicę, konie, echo kamienic, szelest sukni. Muzyka jest oszczędna, celowo cofnięta, by zostawiać przestrzeń dla napięcia i ciszy. Zależało nam, żeby słuchacz poczuł, że Kafka pisał o nim, a nie o kimś z początku XX wieku. Dlatego aktorzy nie grają epoką – grają emocją. Grają człowieka, nie kostium” – dodaje Gwardys.

Empik Go podkreśla, że dzięki wykorzystaniu współczesnych technik powieść Kafki zyskuje nową energię. Rolę Józefa K. w produkcji powierzono Piotrowi Packowi – aktorowi filmowemu i teatralnemu młodego pokolenia, który widzom znany jest między innymi z seriali „Śleboda” oraz „Król”. W obsadzie superprodukcji audio udział biorą również: Paulina Gałązka, Ireneusz Czop, Karolina Bruchnicka i Orina Krajewska, a także Andrzej Ferenc, Roch Siemianowski, Julia Borkowska, Przemysław Bluszcz i inni.

„Proces” dostępny jest od 19 lutego w aplikacji Empik Go w ramach subskrypcji.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: słuchowiska