„Maria Stuart” Juliusza Słowackiego – premiera słuchowiska w niedzielę w radiowej Dwójce

23 czerwca 2022

Juliusz Słowacki, zainspirowany wydarzeniami na szkockim dworze w XVI wieku, stworzył w 1830 roku opowieść pełną intryg, w której głównym motywem jest żądza władzy. W najbliższą niedzielę, 26 czerwca, radiowa Dwójka zaprezentuje słuchowisko oparte na dramacie „Maria Stuart” w adaptacji i reżyserii Anny Wieczur. W obsadzie usłyszymy m.in. Monikę Pikułę, Piotra Bajtlika, Modesta Rucińskiego i Adama Ferencego.

„Maria Stuart” Juliusza Słowackiego, w przeciwieństwie do wcześniejszego dramatu Friedricha Schillera o tym samym tytule, który koncentruje się na dojrzałym etapie życia królowej Szkocji, dotyczy młodości Marii. Kobieta rządzi na tronie i staje przed poważnymi wyzwaniami w związku z buntem protestanckiej części szlachty. Dodatkowo pretensje do tytułowania go królem zgłasza mąż Marii – Henryk Darnley. W swoim dramacie Juliusz Słowacki zawarł tragiczny los bohaterki targanej namiętnościami – miłością i żądzą władzy. Otaczają ją mężczyźni, którzy pożądają tego samego – Marii jako kobiety, a może bardziej władzy, którą Maria uosabia i którą posiada.

„Ta opowieść jest o tym, jak bardzo sugestie, insynuacje, podszepty, interpretacje, knucie determinują to, co się dzieje. Jak bardzo to jest nieprzewidywalne, delikatne i kruche, a konsekwencje są realne, twarde i dotyczą życia i śmierci. Niezwykła forma w teatrze radiowym daje wyjątkową możliwość, aby opowieść, którą wszyscy znamy – o miłości i władzy – opowiedzieć w inny, nieoczywisty sposób” – mówiła w radiowej Dwójce reżyserka spektaklu Anna Wieczur.

Radiowa adaptacja „Marii Stuart” skupia się na krótkim wycinku z życia szkockiej królowej. Jej biografia, bogata w intrygi, morderstwa i romanse, była wystarczającą inspiracją do stworzenia sztuki, która fabularnie może dorównywać najbardziej wymyślnej fikcji literackiej. Stworzone przez Teatr Polskiego Radia słuchowisko wpisuje się w trwający właśnie Rok Romantyzmu.

Historyczny dramat „Maria Stuart” Anny Wieczur to wreszcie bardzo kobiece słuchowisko. „Kiedy mam okazję opowiadać o kobietach, które mają wpływ na rzeczywistość – dzisiejszą czy w przeszłości – myślę o tym, jak bardzo jesteśmy stereotypowi w swoim myśleniu. Silna kobieta nie jest wyjątkiem. Kobiety w ogóle mają w sobie ogromną sprawczość, siłę, ale również empatię, delikatność, subtelność” – skomentowała reżyserka słuchowiska.

Premiera „Marii Stuart” w niedzielę, 26 czerwca, w radiowej Dwójce o godz. 19:00.

Tematy: , ,

Kategoria: słuchowiska